Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Plany nadzoru pedagogicznego 2022/2023
- Wzory dokumentów kontrolnych 2022/2023
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego 2021/2022
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel pracuje pełny etat (20h pensum) i dodatkowo ma 10 godzin ponadwymiarowych tygodniowo. Czy dodatkowo jeszcze może realizować godziny które dotyczą projektu z Unii Europejskiej?
Zgodnie z art. 16 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (t.j Dz. U. z 2020, poz. 910) oraz art. 35a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2215), do prowadzenia zajęć edukacyjnych finansowanych z Europejskiego Funduszu Spójności mogą być zatrudniani nauczyciele na podstawie ustawy – Karta Nauczyciela bądź ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j Dz.U. z 2020 r. poz. 1320). Wszystko zależy od tego czy nauczyciel jest już zatrudniony w szkole lub placówce. W przedstawionej sytuacji mamy nauczyciela zatrudnionego w pełnym etacie, który dodatkowo realizuje godziny ponadwymiarowe w wymiarze połowy etatu. Zasadne więc będzie zastosowanie art. 35a ustawy Karta Nauczyciela, który stanowi, że nauczycielom którzy w ramach programów finansowanych ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej prowadzą zajęcia bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, za każdą godzinę prowadzenia tych zajęć przysługuje wynagrodzenie według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela, z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy. Ponadto, zajęcia te nie są wliczane do tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz.
Zgodnie z wytycznymi z dnia 1 sierpnia 2020 r. Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej opracowanymi we współpracy z Ministerstwem Edukacji w przypadku zorganizowania w publicznej szkole lub placówce zajęć w ramach programów finansowanych ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej, dyrektor szkoły lub placówki może powierzyć prowadzenie tych zajęć nauczycielowi na podstawie tej ustawy. Ważne jest to, że nauczyciel szkoły, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, nie może świadczyć na tej podstawie pracy w celu realizacji zajęć w projekcie EFS w okresie ferii letnich oraz ferii zimowych.
Nie ma przeszkód prawnych co do tego, aby nauczyciel wskazany w pytaniu realizował godziny z projektu unijnego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel szkoły dla dorosłych w związku z redukcją etatu od 01.09.2016 jest zatrudniony na 14/18 etatu. Od 01.02.2017 w wyniku powstania nowych semestrów w szkole będzie zatrudniony na całym etacie. W 26 maja 2017 r. nauczyciel nabędzie prawo do nagrody jubileuszowej – 20 lecie. Czy nagrodę powinien mieć naliczoną z całego etatu (75% z zatrudnienia na całym etacie)?
Nauczyciel ten od września 2016 pracuje też w innej placówce – szkole dziennej czy tam też nabędzie prawo do tej nagrody?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jakie dokumenty oprócz statutu trzeba złożyć do organu prowadzącego przy otwieraniu szkoły branżowej II stopnia na samym początku procedur?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Moje pytanie dotyczy powrotu ucznia zza granicy. Uczeń w ubiegłym roku ukończył klasę III SP. Od września rozpoczął naukę w Anglii ( przyjęto go do kl. VI). Od następnego roku ponownie wraca do naszej szkoły. Czy mogę go przyjąć do kl. V ( bo do niej uczęszczałby), co z różnicą programową? ( nie realizował niektórych przedmiotów np. j. polski, historia). Czy powinien zdawać egzaminy klasyfikacyjne, czy założyć, że ma czas na opanowanie podstawy programowej do kl. VI? Po powrocie założyć mu nowy arkusz, czy wpisywać w tym już założonym wcześniej?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy w świetle obowiązujących przepisów prawa oświatowego powinniśmy informować rodziców na miesiąc przed klasyfikacją na I półrocze o zagrożeniach oceną niedostateczną z przedmiotów lub zachowaniem nagannym
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację dotyczącą dokumentowania zajęć wychowania do życia w rodzinie. Czy powinny być prowadzone w dzienniku lekcyjnym, czy też dzienniku zajęć dodatkowych?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe