Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zgodnie z:- art. 39 ust. 3 ustawy o systemie oświaty dyrektor szkoły jest kierownikiem zakładu pracy dla zatrudnionych w szkole lub placówce nauczycieli i pracowników...

PORADA PRAWNA

01 października 2012 Zatrudnianie (kodeks pracy)

Nauczyciel wychowania fizycznego często prywatnie wyjeżdża ze swoją córką na turnieje golfa. Córka jest uczennicą szkoły. Czy wójt, jako przedstawiciel organu prowadzącego, może zwalniać nauczyciela i nakazać dyrektorowi szkoły wyznaczania płatnych zastępstw za tego nauczyciela? Nauczyciel z kolei ma dzień usprawiedliwiony i płatny. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że z powodu jego częstych nieobecności w pracy nie będzie zrealizowana min. ilość godz. w-f-u. Jak w tej sytuacji ma postąpić dyrektor?

Zgodnie z:

- art. 39 ust. 3 ustawy o systemie oświaty dyrektor szkoły jest kierownikiem zakładu pracy dla zatrudnionych w szkole lub placówce nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami.

- art. 7 ust. 1 Karty Nauczyciela dyrektor szkoły jest przełożonym służbowym wszystkich pracowników szkoły.

 

Dyrektor szkoły wykonuje zatem wszelkie zadania wynikające ze stosunku pracy z zatrudnionymi nauczycielami. Do jego kompetencji należy m.in. decydowanie o zwolnieniu nauczyciela z prowadzenia zajęć i wyznaczanie płatnych zastępstw.

Wójt może zwrócić się do dyrektora z wnioskiem o zwolnienie nauczyciela z zajęć w danym dniu w celu wskazanym we wniosku, ale to dyrektor podejmuje ostateczną decyzję w tej sprawie, gdyż oprócz uprawnień kierowniczych, odpowiedzialny jest za prawidłowy przebieg procesu dydaktycznego.

Gdyby córka nauczyciela - uczennica szkoły - brała udział w truniejach, reprezentując szkołę, wówczas nauczyciel mógłby sprawować funkcję opiekuna ucznia. Jeżeli są to jednak wyjazdy prywatne, to nie ma żadnej podstawy do tego, aby nauczyciela zwolnić z prowadzenia zajęć. 

Przepisy prawa pracy, zarówno oświatowe, jak i ogólne nie przewidują takiej możliwości. Nauczyciel może wystąpić do dyrektora z wnioskiem o udzielenie urlopu bezpłatnego, jednak udzielić go można jedynie nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze oraz pod warunkiem, że nie spowoduje to zakłócenia toku pracy szkoły:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 19 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania nauczycielom urlopów dla dalszego kształcenia się, dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych i z innych ważnych przyczyn oraz ulg i świadczeń związanych z tym kształceniem, a także organów uprawnionych do ich udzielania:

§ 12. 1. Nauczyciel może otrzymać urlop bezpłatny dla celów naukowych, oświatowych, artystycznych albo z innych ważnych przyczyn.

2. Urlop, o którym mowa w ust. 1, udzielany jest przez dyrektora na umotywowany wniosek nauczyciela na czas określony, pod warunkiem że nie spowoduje to zakłócenia toku pracy szkoły.

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT