Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zgodnie z art. 22 ust. 2 zdanie drugie Karty Nauczyciela, w razie braku zgody nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania na ograniczenie wymiaru zatrudnienia i...

PORADA PRAWNA

08 maja 2017 Kadry

Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania osiągnął w kwietniu 2017r. wiek emerytalny (mężczyzna, ur 05.03.1951), w związku ze zmniejszającą się ilością oddziałów nauczyciel ten otrzymał propozycję ograniczenia zatrudnienia do nie mniej niż pół etatu. Jak powinniśmy postąpić, jeśli ten nauczyciel nie wyrazi zgody na ograniczenie zatrudnienia?

Zgodnie z art. 22 ust. 2 zdanie drugie Karty Nauczyciela, w razie braku zgody nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania na ograniczenie wymiaru zatrudnienia i proporcjonalne zmniejszenie wynagrodzenia, stosuje się przepisy art. 20.

Jeżeli więc nauczyciel nie wyrazi zgody na ograniczenie wymiaru etatu, należy wypowiedzieć mu stosunek pracy na podstawie art. 20 ust. 1 pkt. 2 Karty Nauczyciela.

W pytaniu nie podano, w jakiej szkole nauczyciel jest zatrudniony. W szkołach, w których prowadzone są klasy dotychczasowego gimnazjum nie stosuje się art. 20 Karty Nauczyciela, lecz art. 225 ustawy z dnia 14.12.2016 r. ustawy Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe. Na podstawie tych przepisów, w przypadku braku godzin dla nauczycieli, w pierwszej kolejności przenosi się ich w stan nieczynny, a nauczycielom zatrudnionym na podstawie mianowania lub umowy o pracę na czas nieokreślony w pełnym wymiarze zajęć, których dalsze zatrudnienie w pełnym wymiarze zajęć nie jest możliwe, można zaproponować ograniczenie zatrudnienia. W przypadku niewyrażenia zgody na powyższe, rozwiązuje się z nauczycielem stosunek pracy, z końcem roku szkolnego, po uprzednim trzymiesięcznym wypowiedzeniu, na podstawie art. 225 ust. 1 ustawy.
Osiągnięcie przez nauczyciela wieku emerytalnego nie ma znaczenia w przedstawionych przypadkach. Po zwolnieniu, zarówno na podstawie jednej jak i drugiej ustawy, nauczyciel może przejść na emeryturę. Otrzyma wówczas dwie odprawy - z tytułu zwolnienia i emerytalną.

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Podstawa prawna

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT