Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne  NIE. Regułą jest, że w przypadku zatrudnienia na podstawie mianowania, nie można ograniczyć wymiaru zatrudnienia na wniosek nauczyciela.Wyjątki od regułyOgraniczenie...

PORADA PRAWNA

01 grudnia 2014 Zatrudnianie (kodeks pracy)

Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania złożył podanie o zwolnienie go z obowiązku realizowania godzin matematyki w klasie szóstej od 1 października. Nie podał jednak swojej motywacji. Czy w takiej sytuacji można, w ciągu roku szkolnego, zmniejszyć wymiar godzin pracy na wniosek nauczyciela?

 NIE. Regułą jest, że w przypadku zatrudnienia na podstawie mianowania, nie można ograniczyć wymiaru zatrudnienia na wniosek nauczyciela.Wyjątki od reguły
Ograniczenie zatrudnienia nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania do wymiaru nie niższego niż ½ obowiązkowego wymiaru zajęć i proporcjonalnego zmniejszenia wynagrodzenia może mieć zastosowanie tylko wówczas, kiedy nie ma możliwości zatrudnienia nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć z przyczyn określonych w art. 20 ust. 1 pkt 2 KN oraz nie istnieją warunki do uzupełnienia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć w innej szkole (art. 22 ust. 2 KN). Zmniejszenie zatrudnienia poza tymi sytuacjami jest niedopuszczalne.

Zmniejszenie zatrudnienia poza określonymi sytuacjami jest niedopuszczalne
Omawiany przepis ma charakter gwarancyjny, zapewniając nauczycielowi z aktem mianowania zatrudnienie w pełnym wymiarze, a możliwość zatrudnienia w niepełnym wymiarze ogranicza do wyraźnie w nim określonych sytuacji.

Dyrektor i nauczyciel nie mogą skutecznie w drodze porozumienia doprowadzić do stanu niezgodnego z tymi normami, nawet jeżeli wspólnie wyrażają na to zgodę. Oznacza to w naszym przypadku, że nie można zmienić wymiaru zatrudnienia nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania, jeżeli nie zachodzą przesłanki określone w art. 22 ust. 2 KN, nawet na jego wniosek.

Jak należy zachować się w opisanej sytuacji?
W omawianej sytuacji wskazane powyżej przesłanki nie występują. Zatem jeżeli istnieje dobra wola obydwu stron, należy rozwiązać stosunek pracy zawarty na podstawie mianowania na mocy porozumienia stron (art. 23 ust. 4 pkt 1 KN), a następnie nawiązać umowę o pracę na czas nieokreślony już z odpowiednim dla stron wymiarem czasu pracy.

W takiej sytuacji jednak dojdzie do zmiany podstawy zatrudnienia z umowy zawartej na podstawie mianowania potwierdzonej aktem mianowania na umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony (art. 10 ust. 6 KN).

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT