Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Stosownie do art. 66 ust. 2 ustawy z 26.1.1982 r. – Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) w razie niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego m.in. z...

PORADA PRAWNA

11 lutego 2022 Kadry

Nauczyciel zatrudniony od 2015 r. poprzez mianowanie złożył wniosek o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron z dniem 31.01.2022 r. Za ile dni niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego nauczyciela należy wypłacić ekwiwalent? W dniu 31.01.2022 r. rozpoczęły się u nas ferie zimowe i ten dzień urlopu został wykorzystany w naturze.

Stosownie do art. 66 ust. 2 ustawy z 26.1.1982 r. – Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) w razie niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego m.in. z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy nauczycielowi przysługuje ekwiwalent pieniężny za okres niewykorzystanego urlopu, nie więcej jednak niż za 8 tygodni w odniesieniu do nauczycieli, o których mowa w art. 64 ust. 1 Karty Nauczyciela. Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania. W świetle art. 65 Karty Nauczyciela nauczyciel zatrudniony w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, uzyskuje prawo do pierwszego urlopu w ostatnim dniu poprzedzającym ferie szkolne, a prawo do drugiego i dalszych urlopów – w każdym następnym roku kalendarzowym.

Jeżeli więc w trakcie roku szkolnego ulegnie rozwiązaniu nauczycielski stosunek pracy zawarty na podstawie mianowania, należy wymiar urlopu wypoczynkowego, do którego nauczyciel nabył prawo z początkiem roku kalendarzowego, proporcjonalnie zmniejszyć w stosunku do liczby miesięcy przepracowanych przez nauczyciela w danym roku kalendarzowym. Następnie w przypadku gdy nauczyciel nie wykorzystał przysługującego mu urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnie zmniejszonym, pracodawca jest zobowiązany wypłacić ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Wymiar urlopu wypoczynkowego to 8 tygodni, co daje 56 dni (8 × 7 = 56) w skali roku, tj. 12 miesięcy. Następnie 56 dni dzielimy przez liczbę miesięcy, co daje 4,7 dnia na miesiąc (56 : 12 = 4,7). W przypadku gdy stosunek pracy zakończył się w styczniu (1 miesiąc), nauczycielowi przysługiwał urlop wypoczynkowy w wymiarze 5 dni (4,7 po zaokrągleniu w górę).

Reasumując, nauczycielowi przysługiwał urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnie zmniejszonym: 5 dni. Nauczyciel skorzystał z 1 dnia urlopu. Ekwiwalent za niewykorzystany urlop należy wypłacić za 4 dni.  

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT