Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Z pytania wynika, że nauczycielka nie posiada kwalifikacji do nauczania religii. Zgodnie z Porozumieniem między Konferencją Episkopatu Polski oraz Ministrem Edukacji Narodowej...

PORADA PRAWNA

07 września 2015 Kadry

Nauczycielka otrzymała misję kanoniczną do pracy w charakterze nauczyciela katechety w Gimnazjum. Posiada wykształcenie licencjat kierunek pedagogika specjalna specjalność edukacja niepełnosprawnych intelektualnie (origofrenopedagogika) z terapią pedagogiczną, oraz studia wyższe magisterskie na kierunku pedagogika specjalność pedagogika wspierająca z profilaktyką niedostosowania społecznego. Aktualnie podejmie dokształcanie związane z nauczaniem katechezy w szkole. Mam pytanie czy do wyliczenia wynagrodzenia nauczycielkę zakwalifikować jako osobę posiadającą kwalifikacje, czyli wyższe magisterskie z przygotowanie pedagogicznym, czy bez przygotowania pedagogicznego? Jest to szkoła wiejska. Czy należy się tej nauczycielce dodatek wiejski?

Z pytania wynika, że nauczycielka nie posiada kwalifikacji do nauczania religii. Zgodnie z Porozumieniem między Konferencją Episkopatu Polski oraz Ministrem Edukacji Narodowej z dnia 06.09.2000 r.  w sprawie kwalifikacji wymaganych od  nauczycieli religii, nauczyciel powinien legitymować się dyplomem ukończenia kolegium teologicznego. W przypadku takiego wykształcenia, kontynuowanie nauki nie daje jeszcze kwalifikacji - dopiero jej ukończenie. Jednocześnie Porozumienie zawiera zapis, że skierowanie do nauczania religii wydanego przez właściwego biskupa zaświadcza o posiadaniu kwalifikacji do nauczania religii, co w tym przypadku nie jest prawdą.  

Nauczycieli religii zatrudnia się zgodnie z Kartą Nauczyciela. Na podstawie art. 10 ust.  9 można więc zatrudnić nauczyciela,  który nie spełnia jednego z wymogów - nie posiada kwalifikacji do prowadzenia zajęć,  ale za zgodą organu nadzoru pedagogicznego. Dla celów płacowych nauczyciel taki traktowany jest jak stażysta. Wysokość wynagrodzenia uzależniona jest również od tego, czy posiada przygotowanie pedagogiczne uzyskane np. w trakcie studiów wyższych albo oddzielnym kursem czy studiami podyplomowymi. Dodatek wiejski przysługuje jedynie nauczycielom posiadającym kwalifikacje do prowadzenia zajęć.  

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT