Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Nauczycielka posiada kwalifikacje nauczyciela przedszkola (może również pracować w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej) i edukacji wczesnoszkolnej (klasy I-III szkoły...

PORADA PRAWNA

05 maja 2020 Prawo oświatowe

Nauczycielka przedłożyła dwa dyplomy ukończenia studiów: - pierwszy dyplom o uzyskaniu tytułu zawodowego licencjata w formie stacjonarnej na kierunku: Pedagogika, specjalność: Pedagogika wczesnoszkolna z wychowaniem przedszkolnym. W suplemencie do dyplomu w informacjach o uprawnieniach posiadacza dyplomu jest informacja o posiadanych kwalifikacjach oraz uprawnieniach zawodowych do wykonywania zawodu nauczyciela zgodnie z przepisami Rozporządzenia MEN z dnia 2.03.2009 r. (Dz. U. Nr 50 poz. 400). - drugi dyplom o uzyskaniu tytułu zawodowego magistra na kierunku: Pedagogika na specjalności: Logopedia z elementami resocjalizacji. W suplemencie do dyplomu w informacjach o uprawnieniach posiadacza dyplomu jest informacja o posiadanych kwalifikacjach oraz uprawnieniach zawodowych: absolwent posiada kompetencje do samodzielnego wykonywania specjalistycznej pracy logopedycznej, a tym samym do wykonywania zawodu logopedy. Absolwent może podjąć pracę w podmiotach leczniczych (np. oddziałach neurologii, audiologii i foniatrii), w ośrodkach opiekuńczo – wychowawczych, wychowawczych i resocjalizacyjnych oraz prywatnych gabinetach logopedycznych. Absolwent studiów logopedycznych przygotowany jest do podjęcia studiów trzeciego stopnia zgodnie z uzyskanym wykształceniem. Po uzyskaniu przygotowania pedagogicznego absolwent jest uprawniony do podjęcia zawodu nauczyciela – logopedy i wówczas może podjąć pracę w zakładach kształcenia nauczycieli, poradniach psychologiczno–pedagogicznych, w tym poradniach specjalistycznych, przedszkolach, szkołach podstawowych, placówkach wychowania pozaszkolnego. Pytanie brzmi: czy ta osoba posiadająca takie wykształcenie może na dzień dzisiejszy pracować w szkole podstawowej jako nauczyciel klas 1-3, nauczyciel przedszkola, nauczyciel logopeda ? Czy powinna jeszcze ukończyć studia podyplomowe, czy kurs kwalifikacyjny z przygotowania pedagogicznego, by móc pracować na stanowisku logopedy w szkole podstawowej?

Nauczycielka posiada kwalifikacje nauczyciela przedszkola (może również pracować w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej) i edukacji wczesnoszkolnej (klasy I-III szkoły podstawowej), ponieważ posiada tytuł licencjata (ukończyła studia I stopnia) na kierunku pedagogika w specjalności przygotowującej do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym (w tym przypadku studia z pedagogiki wczesnoszkolnej z wychowaniem przedszkolnym) - § 4 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U. z 2017 r., poz. 1575 ze zm.).
Zgodnie z § 20 pkt 1 ww. rozporządzenia, stanowisko nauczyciela – logopedy może zajmować osoba, która ukończyła studia w zakresie logopedii, na poziomie wymaganym do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły oraz posiada przygotowanie pedagogiczne. Nauczycielka ukończyła studia z zakresu logopedii (na kierunku pedagogika w specjalności logopedia z elementami resocjalizacji); studia te ukończyła na poziomie wymaganym do pracy w szkole lub przedszkolu – ma tytuł magistra (§ 4 ust. 1 pkt 1 w zw. z § 3 ust. 1 ww. rozporządzenia); na studiach tych nie uzyskała przygotowania pedagogicznego, co wynika z treści pytania. Należy więc sprawdzić wpisy na dyplomie uzyskanym po studiach licencjackich z pedagogiki wczesnoszkolnej z wychowaniem przedszkolnym, czy nauczycielka uzyskała na nich przygotowanie pedagogiczne. W razie braku takich informacji, nauczycielka do prowadzenia zajęć logopedycznych musiałaby uzyskać przygotowanie pedagogiczne np. na kwalifikacyjnym kursie zawodowym (§ 2 pkt 2 ww. rozporządzenia), ale jest zwolniona z tego obowiązku, gdy przygotowanie pedagogiczne już uzyskała na ww. studiach I stopnia.
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT