Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Przepisy prawa oświatowego nie przewidują możliwości skreślenia z listy ucznia z powodu braku klasyfikacji śródrocznej. Biorąc pod uwagę przepisy ROZPORZĄDZENIA MINISTRA...

PORADA PRAWNA

25 stycznia 2012 Prawo oświatowe

Proszę o pomoc. Szkoła ponadgimnazjalna ma zapis w statucie, że pracuje w systemie semestr I i semestr II. Uczeń na I sem. nie miał żadnych podstaw do wystawienia ocen z trzech przedmiotów i otrzymał z nich nieklasyfikowania. Rada Pedagogiczna analizując tę sytuację (uczeń opuścił ponad 300 godz. w tym ponad 150 nieusprawiedliwionych, powtarzający klasę, wobec ucznia zastosowano procedury szkolne zgodnie ze statutem w związku z nieobecnościami, objęty pomocą psychologiczno-pedagogiczną, uczeń niewspółpracujący ani z nauczycielami, ani ze specjalistami; nauczyciele zostali zapoznani przez dyrektora z rozporządzeniem MEN z 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania (...) z późn. zm. wg tekstu ujednoliconego na stan 10.12.2010 r. z parag.16, parag.17) nie wyraziła zgody na egzaminy klasyfikacyjne, większością głosów ponad 90%. Jaką decyzję ma podjąć dyrektor? Czy może skreślić ucznia w wyniku braku klasyfikacji śródrocznej? Czy może nie uznać decyzji Rady Pedagogicznej i ucznia pozostawić w klasie? Jeżeli tak, to jak powinna wyglądać dokumentacja?

Przepisy prawa oświatowego nie przewidują możliwości skreślenia z listy ucznia z powodu braku klasyfikacji śródrocznej. Biorąc pod uwagę przepisy ROZPORZĄDZENIA MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ  z dnia 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych, zwłaszcza § 16, umieszczenie np. takiej możliwości w statucie szkoły byłoby sprzeczne z założeniami MEN.

Dyrektor nie może również nie uznać decyzji rady pedagogicznej w tej sprawie. Jest to bowiem jedna z tych spraw, w których decyduje rada a nie dyrektor.

Ustawa o systemie oświaty:

Art. 41. 1. Do kompetencji stanowiących rady pedagogicznej należy:
1) zatwierdzanie planów pracy szkoły lub placówki po zaopiniowaniu przez radę szkoły lub placówki;
2) podejmowanie uchwał w sprawie wyników klasyfikacji i promocji uczniów;
3) podejmowanie uchwał w sprawie innowacji i eksperymentów pedagogicznych w szkole lub placówce, po zaopiniowaniu ich projektów przez radę szkoły lub placówki;
4) ustalanie organizacji doskonalenia zawodowego nauczycieli szkoły lub placówki;
5) podejmowanie uchwał w sprawach skreślenia z listy uczniów.

 

W sytuacji ucznia nierealizującego obowiązku nauki, dyrektor szkoły ponadgimnazjalnej ma dwie możliwości:

Pierwsza dotyczy jedynie uczniów pełnoletnich, czyli tych, których obowiązek nauki już nie dotyczy. Wówczas, mając odpowiedni zapis w statucie szkoły, można ucznia skreślić z listy uczniów.

Druga, i tu nie tylko możliwość, ale wręcz obowiązek - w przypadku ucznia objętego obowiązkiem nauki - poinformowanie odpowiedniego organu (gmina, na terenie której uczeń zamieszkuje) o nierealizowaniu tego obowiązku. Gmina w takiej sytuacji wszczyna postępowanie egzekucyjne wobec rodziców ucznia w celu przymuszenia.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT