Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Obowiązujące przepisy i orzecznictwo niestety wyraźnie nie rozstrzygają tej kwestii. Do nauczyciela zatrudnionego na umowę o pracę ma zastosowanie art. 41 ustawy z dnia 26...

PORADA PRAWNA

29 maja 2020 Kadry

Pytanie dotyczy nauczyciela kontraktowego zatrudnionego na czas nieokreślony. W chwili obecnej przebywa na urlopie uzupełniającym. Od września nie mamy dla niego godzin. Czy wręczenie wypowiedzenia ww. nauczycielowi jest możliwe w związku ze zmniejszeniem oddziałów w szkole, będącego na urlopie uzupełniającym? Czy w trakcie usprawiedliwionej nieobecności można wręczyć wypowiedzenie ww. nauczycielowi?

Obowiązujące przepisy i orzecznictwo niestety wyraźnie nie rozstrzygają tej kwestii. Do nauczyciela zatrudnionego na umowę o pracę ma zastosowanie art. 41 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm. w zw. z art. 91c ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215. Zasadą jest więc, że w trakcie urlopu rozwiązanie stosunku pracy jest skuteczne (pracownik zostanie zwolniony z upływem okresu wypowiedzenia), ale wadliwe, ponieważ art. 41 KP stanowi, że pracodawca nie może (prawidłowo) wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu. Jednocześnie w odniesieniu do nauczycieli zatrudnionych na umowy o pracę w pełnym wymiarze zajęć i zwalnianych na podstawie art. 20 KN nie zostało wydane orzeczenie ani też nie ma wyraźnej regulacji jednoznacznie wyłączające stosowanie art. 41 KP w okresie ruchu kadrowego. Natomiast w związku z korzystaniem przez nauczycieli w czasie ruchu kadrowego z urlopów zdrowotnych w jednym z orzeczeń Sąd Najwyższy ogólnie wskazał, że konieczność dostosowania stanu zatrudnienia do obiektywnych potrzeb organizacyjnych jednostki oświatowej i wykonywanie związanych z tym zadań kadrowych w oparciu o art. 20 KN następuje zasadniczo „raz w roku” (wyrok SN z dnia 21 października 2013 r., II PK 22/13). W związku z tym w razie ewentualnego odwołania się przez nauczyciela od wypowiedzenia do sądu pracy z uwagi na doręczenie jemu wypowiedzenia w czasie urlopu wypoczynkowego, czyli z naruszeniem art. 41 KP, należałoby powoływać się w drodze analogii na ww. argumentację SN, nie można natomiast przewidzieć ewentualnego rozstrzygnięcia sadu pracy.
Z kolei jeżeli nauczyciel jest zatrudniony w niepełnym wymiarze zajęć i ma zostać zwolniony na podstawie art. 27 KN, zgodnie z art. 5 ust. 3 w zw. z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. z 2018 r., poz. 1969 ze zm.) doręczenie wypowiedzenia w trakcie urlopu byłoby prawidłowe jedynie, gdyby urlop został udzielony nauczycielowi na co najmniej 3 miesiące i szkoła zatrudnia co najmniej 20 pracowników; wówczas wypowiedzenie można prawidłowe doręczyć także przed upływem tych 3 miesięcy.
Najmniej problematyczne byłoby uzyskanie zgody nauczyciela na zakończenie zatrudnienia za porozumieniem stron (art. 27 ust. 3 w zw. z art. 23 ust. 4 pkt 1 KN).
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT