Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Nauczyciel podlega przepisom ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762 z późn. zm.), jeżeli jest zatrudniony w przedszkolu prowadzonym...

PORADA PRAWNA

17 kwietnia 2023 Prawo oświatowe

W przedszkolu zatrudniona jest nauczycielka od 15 lat na stanowisku nauczyciela wychowania przedszkolnego. Jest to nauczyciel dyplomowany posiadający umowę na czas nieokreślony. Nauczyciel ten doskonali swoje umiejętności i w chwili obecnej oprócz kwalifikacji z wychowania przedszkolnego posiada kwalifikacje z terapii pedagogicznej, kończy (VII-VIII) studia podyplomowe z logopedii oraz studia podyplomowe z pedagogiki specjalnej. Przez cały okres pracy nauczycielka ta zatrudniona była na pełen etat, jako nauczyciel wychowania przedszkolnego. W tym roku szkolnym 2022/2023 ma etat 22/25 (grupa dzieci 6-letnich) oraz 2 godziny terapii pedagogicznej. Ostatnio nauczycielka ta zadała mi pytanie, czy mogłaby od nowego roku szkolnego „zejść” całkowicie z pracy w grupie przedszkolnej i zostać w przedszkolu tylko pracownikiem „specjalistą” prowadzącym zajęcia z terapii pedagogicznej, logopedii i jako pedagog specjalny? Teraz ma etat 22/25 + 2 godziny z terapii pedagogicznej. Od września 2023r. miałaby: 6 godzin jako pedagog specjalny, 10 godzin, jako logopeda i 4 godziny terapii pedagogicznej, czyli ogółem etat 20/22. Z powyższego wynika, że od września zaszłaby potrzeba zmiany wymiaru etatu z 22/25 na 20/22. Czy jest możliwa taka zmiana, żeby nauczyciel zszedł całkowicie z grupy i został w przedszkolu nauczycielem specjalistą? Ta zmiana oczywiście nie wynika z mojej strony, to nauczyciel chce zmiany. Jeśli tak, to jak powinna wyglądać umowa od września z tą nauczycielką? I jak nazwać w umowie jej stanowisko pracy? I czy mogę jej dać umowę od września na czas nieokreślony? Czy nauczycielka będzie nadal podlegała pod Kartę Nauczyciela?

Nauczyciel podlega przepisom ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762 z późn. zm.), jeżeli jest zatrudniony w przedszkolu prowadzonym przez jednostkę samorządu terytorialnego; wskazują na to podane w treści pytania wymiaru pensum na poszczególnych stanowiskach pedagogicznych. W takim przypadku nauczyciel dyplomowany może być zatrudniony na pełen etat na czas nieokreślony jedynie na podstawie mianowania, a nie na umowę o pracę (art. 10 ust. 5 KN). Akt mianowania (tak samo jak umowa o pracę) powinien wymieniać stanowiska pedagogiczne – jak wskazano w treści pytania – nauczyciela wychowania przedszkolnego oraz terapeuty pedagogicznego (art. 14 ust. 1 pkt 1 KN). Ponieważ obniżeniu ma ulec wymiar zatrudnienia nauczyciela na jego wniosek, niemożliwe jest kontynuowanie zatrudnienia na podstawie mianowania. Należy rozwiązać zatrudnienie przez mianowanie za porozumieniem stron (art. 23 ust. 4 pkt 1 KN) albo za wypowiedzeniem nauczyciela, które powinno zostać złożone do 31 maja 2023 r. ze skutkiem na koniec roku szkolnego, czyli 31 sierpnia 2023 r. (art. 23 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 1 KN). Następnie należy zawrzeć umowę o pracę na czas nieokreślony na część etatu (art. 10 ust. 6 KN), a nauczyciel nadal będzie podlegał pragmatyce służbowej.

Na marginesie należy wskazać, że skoro nauczyciel realizuje 22/25 etatu oraz 2 godziny terapii pedagogicznej to w bieżącym roku szkolnym nie jest zatrudniony jedynie na 22/25 etatu (najpierw wskazano pełen etat, następnie wymiar niższy niż faktycznie realizowany przez nauczyciela). Jeżeli w przeszłości rozwiązano zatrudnienie przez mianowanie i już trwa zatrudnienie na umowę o pracę na czas nieokreślony na część etatu to należy dokonać zmiany wymiaru zatrudnienia do 20/22 etatu w trybie porozumienia stron za zgodą nauczycielki, na podstawie art. 29 § 4 w zw. z art. 11 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r., poz. 1510 z późn. zm.). Nauczycielka nadal będzie podlegała przepisom KN, ponieważ jej umowa byłaby kontynuowana na podstawie art. 10 ust. 6 KN.

Jeśli chodzi o zmianę stanowiska w nowej umowie o pracę na część etatu (w przypadku uprzedniego rozwiązania zatrudnienia przez mianowanie) albo ewentualnie w przypadku wprowadzenia zmian w dotychczasowej umowie o pracę na część etatu w związku z obniżeniem wymiaru zatrudnienia, należy w niej wskazać (w drugim przypadku jako kolejny element zmiany warunków zatrudnienia w trybie art. 29 § 4 w zw. z art. 11 k.p.), że od dnia 1 września 2023 r. nauczycielka zajmuje stanowiska: terapeuty pedagogicznego, logopedy i pedagoga specjalnego; następnie w ramach wymiaru zatrudnienia 20/22 dyrektor będzie przydzielał godziny zajęć zgodnie z potrzebami przedszkola (art. 7 ust. 1 KN). Pragmatyce służbowej nieznane jest stanowisko nauczyciela-specjalisty; jest ono pojęciem potocznym dla określenia grupy nauczycieli pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych, doradców zawodowych, którzy mogą mieć różne wymiary pensum przyjęte w uchwale organu prowadzącego (art. 42 ust. 7 pkt 3 lit. b KN), natomiast treść pytania sugeruje, że są one jednakowe (22 godziny) dla terapeuty pedagogicznego, logopedy i pedagoga specjalnego.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT