Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W związku z "ustawą Kamilka" czy nauczyciele zatrudnieni w szkole przed 15 luty 2024r. z którymi umowa trwa nieustannie muszą dostarczyć zaświadczenie z KRK o niekaralności.Czy dotyczy to nauczyciela z którym po 15 luty zawieramy umowę?
Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy z 13.05.2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym obowiązki wskazane w treści art. 21 ust. 2-8 występują:
- przed nawiązaniem stosunku pracy,
- przed dopuszczeniem osoby do innej działalności.
W treści art. 21 ust. 3 ustawy pojawił się obowiązek wobec osoby podejmującej zatrudnienie lub działalność z dziećmi do przedłożenia pracodawcy informacji z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV ustawy z dnia 6.06.1997 r. Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 k.k. oraz w ustawie z 29.07.2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego.
Dyspozycja art. 21 ust. 3 ustawy odwołuje się do art. 21 ust. 1 ustawy, który w odniesieniu do pracownika wyraźnie zakreśla aktualizację obowiązku "przed nawiązaniem z osobą stosunku pracy". Co oznacza, że obowiązek ten nie aktualizuje się wobec nauczycieli i innych pracowników zatrudnionych w szkole w dacie wejścia w życie ww. nowelizacji, tj. przed dniem 15.02.2024 r.
Obowiązek ten aktualizuje się tylko w przypadku kolejnego zatrudnienia nauczyciela (lub podjęcia działalności z dziećmi) nawiązanego po 15.02.2024 r.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jaka jest możliwość ograniczenia etatu nauczycielowi, który ma ochronę związkową od września? Będę mięć klasy łączone i muszę ograniczyć etaty wszystkim nauczycielom.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W związku ze zmianami dotyczącymi udzielania urlopów dyrektorom i wicedyrektorom szkół do 35 dni w ciągu roku szkolnego mam pytania:
- Czy dyrektor ma obowiązek sporządzenia planu urlopów wypoczynkowych dyrektora i wicedyrektora szkoły-w jakich terminach?
- Czy poza feriami i wakacjami dyrektor może korzystać z urlopu w dowolnym czasie?
- Jak technicznie zorganizować pracę szkoły w momencie gdy dyrektor w ciągu roku szkolnego korzysta z urlopu? Chodzi o podejmowanie decyzji.
- Czy urlop dyrektora powinien być udzielany analogicznie do zapisów w kodeksie pracy?
Proszę o podanie podstawy prawnej określającej zasady korzystania z urlopu.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Do pracy w szkole podstawowej została skierowana na podstawie misji kanonicznej nauczycielka posiadająca wykształcenie wyższe - pedagogika, specjalność: pedagogika wspierająca z profilaktyką niedostosowania społecznego. Podjęła dalsze dokształcanie - kolegium teologiczne. Mam pytanie dotyczące wynagrodzenia, jakie należy naliczyć nauczycielce do chwili ukończenia dokształcania. Czy magister z przygotowaniem pedagogicznym, czy bez przygotowania pedagogicznego? Czy należy naliczyć i wypłacać dodatek wiejski?
- Czy nauczyciela zatrudnionego w oddziale przedszkolnym przy szkole podstawowej obowiązuje realizacja godzin z Art.42 KN?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jak sporządzić z nauczycielem przedszkola umowę na pół etatu. Nauczycielowi zależy, aby pracował 3 dni w tygodniu (pensum + inne zadania statutowe). Czy powinna być adnotacja na umowie odnośnie dni pracy, np: poniedziałek, wtorek, środa. Jeżeli nauczyciel będzie miał wyszczególnione w umowie 3 dni pracy, to czy przy ustalaniu urlopu, nie wliczam czwartków i piątków? Jeżeli będzie konieczne zastępstwo doraźne w czwartek i piątek, czy mogę przydzielić je temu nauczycielowi, jeżeli w umowie będzie miał taki zapis. Co z uczestnictwem tego nauczyciela na radzie pedagogicznej, która jest są w czwartek. Będzie musiał być obecny?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe