Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Nauczyciel nie może być zatrudniony przez mianowanie. Takie zatrudnienie poprzez akt mianowania lub też potwierdzenie mianowania w przypadku nauczycieli już zatrudnionych...

PORADA PRAWNA

03 czerwca 2013 Kadry

Witam. Mam taki problem i proszę o pomoc. Nauczyciel zatrudniony jest na czas nieokreślony na dwie umowy: 9/18 jako nauczyciel historii oraz 15/30 jako bibliotekarz. Aktualnie kończy staż na mianowanego. Od 1 września 2013 r. będzie miał jednak mniej o 1 godzinę, bo 8/18 jako historyk, biblioteka bez zmian. Czyli nie może być zatrudniony przez mianowanie…? Co można zrobić w takiej sytuacji? Poza tym mam od tej pani informację, że od 1 września będzie przebywała na L4 z powodu ciąży. Dziękuję za pomoc!

Nauczyciel nie może być zatrudniony przez mianowanie. Takie zatrudnienie poprzez akt mianowania lub też potwierdzenie mianowania w przypadku nauczycieli już zatrudnionych może nastąpić tylko wtedy, gdy spełnione zostaną warunki określone w art. 10 ust. 5 Karty Nauczyciela.

W art. 10 ust. 6 ustawodawca wyjaśnia, co należy zrobić, gdy dla nauczyciela nie mamy odpowiedniej ilości godzin:

W przypadku braku warunków do zatrudnienia nauczyciela, o których mowa w ust. 5 pkt 6, stosunek pracy z nauczycielem mianowanym lub dyplomowanym nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze.

 

W pytaniu podano, że nauczycielka zatrudniona jest na dwie umowy. Ten fakt dodatkowo pozbawia nauczycielką możliwości przekształcenia obecnego stosunku pracy na stosunek pracy zawarty na podstawie mianowania. Powinna być zatrudniona w ramach jednego stosunku pracy na pełnym etacie. W tym przypadku byłby to etat złożony z dwóch różnych stanowisk o różnych obowiązkowych wymiarach godzin. Na podstawie art. 42 ust. 7 Karty Nauczyciela tzw. łączone pensum ustala organ prowadzący:

art. 42 ust. 7. Organ prowadzący szkołę lub placówkę określa
3) tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli szkół niewymienionych w ust. 3, nauczycieli szkół, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 1a, nauczycieli prowadzących kształcenie w formie zaocznej, nauczycieli kolegiów pracowników służb społecznych, nauczycieli kształcenia na odległość, nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin, pedagogów, psychologów, logopedów, doradców zawodowych prowadzących zajęcia związane z wyborem kierunku kształcenia i zawodu w celu wspomagania uczniów w podejmowaniu decyzji edukacyjnych i zawodowych, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 11 ustawy o systemie oświaty, bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych oraz zasady zaliczania do wymiaru godzin poszczególnych zajęć w formie zaocznej i w kształceniu na odległość.

 

 

 

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT