Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Ani podpisanie decyzji o skreśleniu ucznia z listy uczniów, ani uchwała rady pedagogicznej w tej sprawie nie są właściwymi terminami wykonania decyzji. Decyzja w sprawie...

PORADA PRAWNA

07 listopada 2014 Inne

Z jakim dniem należy wykonać decyzję skreślenia ucznia z listy uczniów: z dniem podpisania decyzji czy z dniem podjęcia uchwały rady pedagogicznej?

Ani podpisanie decyzji o skreśleniu ucznia z listy uczniów, ani uchwała rady pedagogicznej w tej sprawie nie są właściwymi terminami wykonania decyzji. Decyzja w sprawie skreślenia ucznia z listy ma charakter decyzji administracyjnej, zatem podlega rygorom Kodeksu postępowania administracyjnego. Poniżej wyjaśniono jakim.

Skreślonemu z listy uczniów przysługuje prawo do odwołania od decyzji

Z regulacji k.p.a. wynika jednoznacznie konieczność przestrzegania art. 130 § 1 i § 2.

Mówią one o tym, że decyzja nie ulega wykonaniu przed upływem terminu do wniesienia odwołania od decyzji wydanej przez dyrektor. Z kolei wniesienie odwołania w terminie wstrzymuje wykonanie decyzji.

Pełnoletni uczeń lub rodzice czy prawni opiekunowie dziecka mogą wnieść odwołanie w terminie 14 dni od doręczenia decyzji. Jeśli tego nie zrobią, decyzja staje się prawomocna.

Dyrektor może nadać decyzji rygor natychmiastowej wykonalności

Należy również uwzględnić normę zawartą w art. 130 § 3 k.p.a. Powyższe warunki nie mają zastosowania, w przypadku gdy decyzji został nadany rygor natychmiastowej wykonalności (art. 108 k.p.a.).

Mowa tu o sytuacji, w której jest to niezbędne:

* ze względu na ochronę zdrowia lub życia ludzkiego;
* dla zabezpieczenia gospodarstwa narodowego przed ciężkimi stratami;
* ze względu na inny interes społeczny lub wyjątkowo ważny interes strony.
Do takich sytuacji można zaliczyć np. posiadanie przez ucznia substancji psychoaktywnych, przebywanie na terenie szkoły pod wpływem alkoholu, zachowania prowadzące do uszkodzenie ciała innej osobie czy dokonanie czynu lubieżnego.

Jak podaje art. 108 § 1 k.p.a., jeśli dojdzie do sytuacji, w której decyzji nadano rygor natychmiastowości z powodu wyjątkowo ważnego interesu strony, organ administracji publicznej może w drodze postanowienia zażądać od strony stosownego zabezpieczenia. 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT