Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zgodnie z art. 42 Karty Nauczyciela zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze stanowią pensum nauczyciela. Nauczycielka zatrudniona na 9/18 prowadzi takie zajęcia tylko 9...

PORADA PRAWNA

24 października 2011 Prawo oświatowe

Proszę o podanie podstawy prawnej w następującej kwestii: Nauczycielka wychowania fizycznego uważa, że nie ma obowiązku pełnić opieki nad uczniami w autokarze szkolnym podczas dowozu dzieci ze szkoły na basen i z basenu do szkoły. Zajęcia na basenie odbywają się w ramach wychowania fizycznego. Nauczycielka twierdzi, że jej czas pracy w każdy czwartek kończy się o godz. 14.40 i życzy sobie zabezpieczenia opieki przez innego nauczyciela. Zatrudniona jest w wymiarze 9/18 etatu a więc w ramach ustalonego wynagrodzenia i obowiązującego 20-godzinnego tygodnia pracy – w ramach „innych czynności i zadań wynikających z zadań statutowych szkoły” powinna sprawować tę opiekę, co wynika z Karty Nauczyciela, jednak nie przyjmuje tego do wiadomości i twierdzi, iż konsultowała się z prawnikiem i nie ma takiego obowiązku. Czy mogę wydać polecenie służbowe na piśmie, podając podstawę prawną? Jeżeli tak, proszę o podanie tej podstawy. Z KN i kodeksu pracy. I jeżeli odmówi wykonania polecenia, też proszę o podstawę i grożące jej konsekwencje. Czekam z niecierpliwością.

Zgodnie z art. 42 Karty Nauczyciela zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze stanowią pensum nauczyciela. Nauczycielka zatrudniona na 9/18 prowadzi takie zajęcia tylko 9 godzin w tygodniu. Jeżeli wyjazd na basen odbywa się w ramach zajęć w-f, każde przekroczenie czasu pracy stanowiłoby dla nauczycielki godzinę ponadwymiarową, a nauczyciele niepełnoetatowcy godzin ponadwymiarowych nie mogą mieć. Podciągnięcie opieki nad uczniami podczas powrotu z basenu, pod zajęcia wynikające z zadań statutowych szkoły jest nie do końca dobrym pomysłem, polecenie służbowe powinno zaś dotyczyć pojedynczych zadań, a to konkretne zadanie ma charakter ciągły, więc spełnia warunki przydziału czynności. Poza tym zadania statutowe to, oprócz godzin "karcianych" przeznaczonych na pracę z uczniami lub opiekę świetlicową, takie czynności jak: udział w posiedzeniach rady pedagogicznej, zebraniach z rodzicami, imprezach szkolnych, etc. Jeżeli nauczycielka stawia opór, proponuję odpuścić.  

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT