Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY



Komunikaty MEiN

Otwarta Szkoła – system wsparcia uczniów migrujących

W dniach 5-6 czerwca 2013 r. odbyła się konferencja podsumowująca sfinansowany ze środków europejskich projekt systemowy Ministerstwa Edukacji Narodowej, dzięki któremu udało się stworzyć system wsparcia uczniów migrujących.

W zorganizowanej przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą konferencji, obok przedstawicieli MEN, wzięli udział uczestnicy projektu Otwarta Szkoła - system wsparcia uczniów migrujących, eksperci zewnętrzni, przedstawiciele środowisk oświatowych Polonii i Polaków mieszkających poza granicami kraju oraz szkół w Polsce, w których uczą się dzieci powracające lub przybywające z zagranicy.

 

Minister Maciej Jakubowski w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie, jakie pełnią we współczesnej dydaktyce technologie informatyczne. Podziękował nauczycielom oraz wszystkim osobom zaangażowanym w realizację tego projektu. Podkreślił, że Ministerstwo Edukacji Narodowej wykorzystuje środki z Europejskiego Funduszu Społecznego na rzecz uczniów migrujących, tak aby stwarzać im jak najbardziej sprzyjające warunki do adaptacji w polskim systemie edukacji oraz ułatwiać podczas pobytu za granicą podtrzymywanie kontaktu z językiem polskim.

 

Obecne rozwiązania prawne umożliwiają uczniom powracającym lub przybywającym z zagranicy (podlegającym obowiązkowi szkolnemu i nauki, a nieznającym języka polskiego lub znającym go w stopniu niewystarczającym), prawo do dodatkowej, bezpłatnej nauki języka polskiego oraz do bezpłatnych dodatkowych zajęć wyrównawczych w zakresie przedmiotów nauczania.

 

Założeniem projektu było stworzenie nowoczesnych narzędzi dydaktycznych, ułatwiających polskim uczniom przebywającym za granicą podtrzymanie kontaktu z językiem i krajem ojczystym, względnie umożliwiających adaptację i wyrównanie szans edukacyjnych w nowym środowisku szkolnym po powrocie do kraju.

 

Na szczególną uwagę zasługuje Centrum doradztwa do spraw powrotu i integracji w polskiej szkole. Działania Centrum służą udzielaniu wsparcia informacyjnego uczniom, rodzicom, a także placówkom szkolnym i organom prowadzącym szkoły w zakresie integracji ucznia przybywającego do polskiego systemu oświaty.

 

Dążąc do zapewnienia jak najliczniejszej grupie polskich uczniów przebywających poza krajem dostępu do nauki języka polskiego, stworzono w ramach projektu platformę internetową, dzięki której możliwe jest prowadzenie konsultacji online, kół zainteresowań i konkursów przedmiotowych. Platforma stanowi również bazę materiałów edukacyjnych udostępnianych polskim uczniom i nauczycielom na całym świecie.

 

Uczniowie i absolwenci Szkolnego Punktu Konsultacyjnego im. Jana III Sobieskiego przy Ambasadzie RP w Wiedniu przedstawili program artystyczny, w którym udowodnili, że wielokulturowe i wielojęzyczne środowisko zamieszkania nie musi stanowić bariery w zachowaniu języka, a wręcz przeciwnie - wzbogaca kształtującą się tożsamość młodego Polaka. Uczniowie Ci uczęszczają do lokalnych szkół, natomiast w Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym rozwijają i doskonalą wiedzę i umiejętności z języka polskiego i wiedzy o Polsce.

 

Więcej informacji o projekcie: www.otwartaszkola.pl

Data: 2013/06/07

 
Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT