Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY



Komunikaty MEiN

Polacy zdobyli 5 medali na 7 Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki

Polska reprezentacja, składająca się z ośmiu zawodników wyłonionych w krajowych zawodach 56 Olimpiady Astronomicznej (jednej z najstarszych polskich olimpiad przedmiotowych) zdobyła w sumie 5 medali - 1 złoty medal, 2 srebrne, 2 brązowe - oraz 2 wyróżnienia na 7 Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki, która odbyła się w dniach 27 lipca - 5 sierpnia w greckim Volos, u podnóża góry Helion.

W Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki biorą udział uczniowie szkół ponadpodstawowych (w Polsce ponadgimnazjalnych), których interesuje Kosmos i jego badania. Nasi uczniowie od lat zdobywają na niej medale i nagrody.

 

Złoty medal zdobył Marcin Wrona z Limanowej (złotych medali jest więcej niż jeden, dostają je ci, którzy osiągnęli ponad 90% punktów do zdobycia, w tym roku takich uczestników było 10 na180 startujących); medale srebrne: Damian Mazurek z Lublina i Paweł Zalecki z Krakowa; medale brązowe: Mateusz Windak z Wieliczki i Krzysztof Szyszka ze Sławna; wyróżnienia: Wojciech Marciniak z Kamienia Krajeńskiego i Tomasz Różański z Cekowa. Zgodnie z grecką tradycją oprócz medali laureaci zostali udekorowani laurami olimpijskimi, uplecionymi z gałązek oliwnych.

 

Do udziału w olimpiadzie zawodnicy przygotowywali się pod opieką pracowników Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Planetarium Śląskiego w Chorzowie oraz Uniwersytetu Wrocławskiego. Opiekunami reprezentacji byli: Waldemar Ogłoza, Damian Jabłeka i Grzegorz Kondrat.

 

Wszyscy polscy uczniowie po raz pierwszy konkurowali z rówieśnikami z innych krajów - podkreśla Waldemar Ogłoza, opiekun polskiej drużyny(Instytut Fizyki, Katedra Astronomii, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie). - Szczególnie cieszy fakt - dodaje - że część naszej reprezentacji stanowili uczniowie klas drugich, co oznacza, że w przyszłym roku będą mogli wystartować w kolejnej Olimpiadzie w Rumunii, dysponując już większym doświadczeniem. Pozostali laureaci podejmą studia z zakresu nauk ścisłych i technicznych.

 

W olimpiadzie uczestniczyło około 180 uczniów, najlepszych młodych astronomów z 38 krajów całego świata. Zawody polegają na rozwiązaniu serii zadań teoretycznych, zadań z analizy obserwacji astronomicznych oraz zadań obserwacyjnych ocenianych przez międzynarodowe jury. Zadania teoretyczne (15 krótkich i 3 długie) obejmowały wszystkie dziedziny astronomii, od trygonometrii sferycznej po kosmologię.

 

Polskim uczestnikom tradycyjnie najlepiej poszły zadania z analizy danych, w tym skomplikowane zadanie wymagające zastosowania arkusza kalkulacyjnego i funkcji statystycznych. Dotyczyło gromady gwiazd Hiady, na podstawie prędkości gwiazd względem Ziemi uczniowie mieli oszacować rozmiary gromady i jej odległość. Inne zdania dotyczyły wielodniowych obserwacji plam przesuwających się po tarczy słońca, obserwacji planetoidy oraz analizy zdjęcia nieba.

 

Wiele nerwów sprawiła uczestnikom i organizatorom pogoda. W dniu rozgrywania zadania obserwacyjnego jak na złość idealnie czyste greckie niebo zakryły chmury, a w terminie rezerwowym chmury ponownie przerwały konkurencję w połowie trwania zadania. W takiej sytuacji organizatorzy zastosowali wariant zadania niezależnego od pogody, polegało ono na poprawnym ustawieniu teleskopu w zależności od kierunków świata, szerokości geograficznej, daty i wysokości sztucznego słońca (balonu), dzięki czemu wszyscy zawodnicy mieli identyczne warunki. Zadanie było dość łatwe, ale każde drobne przeoczenie bardzo wysoko punktowane ...

 

Laureatom i ich opiekunom serdecznie gratulujemy!

Data: 2013/08/09

 
Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT