Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Według art. 18 Karty Nauczyciela nauczyciel mianowany może być przeniesiony na własną prośbę lub z urzędu lecz za jego zgodą na inne stanowisko w tej samej lub innej...

PORADA PRAWNA

10 grudnia 2014 Zatrudnianie (kodeks pracy)

Czy nauczycielowi przenoszonemu na inne stanowisko w tej samej lub innej szkole należy wystawić świadectwo pracy?

Według art. 18 Karty Nauczyciela nauczyciel mianowany może być przeniesiony na własną prośbę lub z urzędu lecz za jego zgodą na inne stanowisko w tej samej lub innej szkole. Przeniesienie to nie wymaga wypowiedzenia zmieniającego przewidzianego w Kodeksie pracy. Stosunek pracy na zasadzie przeniesienia jest dalej kontynuowany, nie następuje jego rozwiązanie czy wygaśnięcie, więc nie powstaje obowiązek wydania świadectwa pracy nauczycielowi przeniesionemu.Zmiana warunków pracy nie zawsze wymaga złożenia wypowiedzenia zmieniającego
Ustawa Karta Nauczyciela (dalej: KN), jako ustawa szczegółowa, zawiera przepisy, na podstawie których możliwa jest zmiana warunków pracy nauczyciela, bez obowiązku stosowania instytucji wypowiedzenia zmieniającego regulowanego przepisami prawa pracy.

W myśl art. 18 KN nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może być przeniesiony na własną prośbę lub z urzędu, lecz za jego zgodą, na inne stanowisko w tej samej lub innej szkole. Stosunek pracy nauczyciela mianowanego i dokonywanie w nim zmian są uregulowane przez przepisy szczególne, w tym art. 10–28 KN, stosownie do art. 5 KP i art. 91c KN.

Przeniesienie nie wymaga więc wypowiedzenia zmieniającego przewidzianego w Kodeksie pracy (por. wyroki Sądu Najwyższego z 11 kwietnia 2001 r., I PKN 343/00, OSNP 6 2003 nr 2, poz. 34 oraz z 23 marca 1999 r., I PKN 595/98, OSNAPiUS 2000 nr 8, poz. 300).

Przeniesienie z art. 18 KN nie dotyczy nauczycieli kontraktowych i stażystów
Przeniesienie z art. 18 KN jest adresowane do nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania, a więc nauczycieli mianowanych i dyplomowanych. Nie ma ono zastosowania w stosunku do nauczycieli kontraktowych i stażystów. Po przeniesieniu nauczyciela mianowanego jego stosunek pracy na nowym stanowisku jest kontynuacją poprzedniego, a więc jest stosunkiem pracy z mianowania. Stąd zachowane są przez nauczyciela wszystkie uprawnienia pracownicze związane z ogólnym stażem pracy oraz te, które związane są z zakładowym stażem pracy.

Nie powstaje obowiązek wydania świadectwa pracy nauczycielowi przeniesionemu
Zgodnie z art. 97 § 1 KP w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy. Ponieważ, jak wspomnieliśmy, stosunek pracy na zasadzie przeniesienia jest dalej kontynuowany, nie następuje jego rozwiązanie czy wygaśnięcie, więc nie powstaje obowiązek wydania świadectwa pracy nauczycielowi przeniesionemu.

Wyrok Sądu Najwyższego
W wyroku z 25 stycznia 2007 r. (sygn. akt I PK 195/06) Sąd Najwyższy wskazał, że zamiar zmiany miejsca pracy przez nauczyciela mianowanego nie realizuje się przez zawarcie umowy o pracę, lecz tylko w drodze przeniesienia na własną prośbę (za zgodą lub z urzędu) na inne stanowisko w tej samej lub innej szkole, w tej samej lub innej miejscowości, na takie samo lub inne stanowisko. Po przeniesieniu nauczyciela mianowanego jego stosunek pracy na nowym stanowisku stanowi kontynuację poprzedniego, a tym samym jest stosunkiem pracy z mianowania.

Świadectwo pracy za cały okres zatrudnienia wyda ostatni pracodawca
Ze względu na to, że stosunek pracy jest kontynuowany w przypadku przeniesienia nauczyciela mianowanego do innej placówki, po ustaniu stosunku pracy świadectwo pracy za cały okres zatrudnienia wyda pracodawca, u którego podjął zatrudnienie nauczyciel w wyniku przeniesienia.

Zgodnie bowiem z rozporządzeniem MGPiPS w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu jego wydawania i prostowania, w świadectwie pracy w ust. 1 pracodawca zatrudniający pracownika przejętego od innego pracodawcy na zasadach określonych przepisami art. 231 KP lub przepisami odrębnymi poza okresem zatrudnienia u tego pracodawcy wykazuje również okres pracy pracownika u poprzedniego pracodawcy i wskazuje tego pracodawcę.

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT