Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zmiany w przepisach prawa oświatowego, nowe rozwiązania, mające poprawić funkcjonowanie szkoły, czy też zmiany organizacyjne, powodują konieczność wprowadzenia zmian w...

PORADA PRAWNA

Jaka jest procedura wprowadzania zmian do statutu szkoły?

Zmiany w przepisach prawa oświatowego, nowe rozwiązania, mające poprawić funkcjonowanie szkoły, czy też zmiany organizacyjne, powodują konieczność wprowadzenia zmian w statucie szkoły. Z wnioskiem o wprowadzenie zmian może wystąpić którykolwiek z organów szkoły, jak również organ sprawujący nadzór pedagogiczny lub organ prowadzący. 

Na podstawie Ustawy o systemie oświaty wprowadzanie zmian odbywa się w dwóch etapach:

przygotowanie przez radę pedagogiczną projektu zmian statutu – art. 42 ust. 1;
uchwalenie zmian przez radę szkoły lub radę pedagogiczną (rada pedagogiczna uchwala zmiany w przypadku, gdy nie powołano rady szkoły) – art. 42 ust. 1 oraz art. 52 ust. 2.
A jak to wygląda w praktyce? Sprawdź.

Osoba odpowiedzialna: dyrektor, rada szkoły, rada pedagogiczna, rada rodziców, samorząd uczniowski

Termin:
Krok 1. – kiedykolwiek
Krok 2. – nie dłużej niż 30 dni od dnia złożenia wniosku
Krok 3., 4. i 5. – zgodnie z harmonogramem prac

KROK 1 . Wnioskowanie o zmianę w statucie
Prawo do występowania z wnioskiem o zmiany w statucie lub z opiniami ma każdy organ szkoły:

  • rada szkoły,
  • rada pedagogiczna, w tym dyrektor,
  • rada rodziców,
  • samorząd uczniowski.
Z wnioskiem o wprowadzenie zmian w statucie może wystąpić również organ sprawujący nadzór pedagogiczny lub organ prowadzący.

Wniosek musi zawierać:

  • nazwę organu wnioskującego:
  • datę;
  • podstawę prawną;
  • przedmiot zmiany wraz z uzasadnieniem;
  • podpis organu wnioskującego.

KROK 2 . Rozpatrywanie wniosku
Wniosek rozpatrywany jest przez właściwy organ szkoły: radę szkoły lub radę pedagogiczną w przypadku gdy nie funkcjonuje rada szkoły. Powinno to nastąpić w jak najkrótszym czasie, maksymalnie w ciągu 30 dni.

W przypadku, gdy wniosek ma na celu nowelizację statutu związaną ze zmieniającym się prawem oświatowym (najczęściej z takim wnioskiem występuje dyrektor), istnieje niepodważalna konieczność wprowadzenia zmian. Podobnie jest w sytuacji, gdy wnioskuje organ nadzorujący, który stwierdził np. niezgodność statutu z przepisami prawa.

Wnioski wypływające z innych przyczyn należy szczegółowo przeanalizować, zwłaszcza pod kątem prawnym, ale również faktycznego uzasadnienia wprowadzenia zmian. Wniosek może zostać odrzucony z powodu niezgodności z przepisami prawa lub w przypadku bezcelowości wprowadzania zaproponowanych zmian.

W praktyce: zasadność wprowadzenia nowych zapisów należy szczegółowo przeanalizować z radą pedagogiczną. Odrzucenie wniosku następuje na mocy uchwały w drodze głosowania zwykłą większością głosów.

KROK 3 . Przygotowanie projektu zmian statutu
Jeżeli wniosek został uznany za zasadny, należy przygotować projekt zmian. Działania powinno się wykonać w następującej kolejności:

  1. Powołanie zespołu ds. opracowania projektu zmian w statucie.
  2. Określenie zadań zespołu.
  3. Przygotowanie harmonogramu pracy zespołu wraz z terminem końcowym.

KROK 4 . Opiniowanie zmian przez organy szkoły
Kolejnym krokiem (należącym do dyrektora) jest przedstawienie opracowanego projektu zmian do konsultacji organom szkoły. W przypadku opinii pozytywnej można przystąpić do uchwalania zmian. Przy opinii negatywnej projekt wraca do zespołu.

KROK 5 . Podjęcie uchwały
Po ustaleniu ostatecznej wersji zmian w statucie następuje ich uchwalenie. Uchwałę podejmuje rada szkoły, a jeżeli nie została ona powołana – rada pedagogiczna. Jeżeli zmian jest dużo, wtedy powinno się wydać jednolity tekst statutu, uwzględniający nowe zapisy. Dyrektor może również zostać do tego zobowiązany w uchwale.

Znowelizowany statut udostępniany jest wszystkim zainteresowanym w sposób przyjęty w szkole (np. w bibliotece, pokoju nauczycielskim, na stronie internetowej).

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT