Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Nauczycielowi, tak samo jak każdemu innemu pracownikowi, posiadającemu orzeczenie o zakwalifikowaniu do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, przysługują uprawnienia...

PORADA PRAWNA

21 września 2012 Zatrudnianie (kodeks pracy)

Jakie przywileje i korzyści w trakcie zatrudnienia i po przejściu na emeryturę ma nauczyciel posiadający orzeczenie o niepełnosprawności (niedowidzący i niedosłyszący)?

Nauczycielowi, tak samo jak każdemu innemu pracownikowi, posiadającemu orzeczenie o zakwalifikowaniu do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, przysługują uprawnienia pracownicze wynikające z USTAWY z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Do najważniejszych uprawnień pracowniczych należą:

- możlliwość skrócenia czasu pracy dla osób ze znacznym lub umiarkowanych stopniem niepełnosprawności, jeżeli lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad osobą niepełnosprawną wyda w odniesieniu do tej osoby zaświadczenie o celowości stosowania skróconej normy czasu pracy (art. 15 ust. 2),

- zakaz zatrudniania osoby niepełnosprawnej w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych (art. 15 ust. 3),

- prawo do dodatkowej, 15 minutowej przerwy w pracy na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek (art. 17),

- dodatkowe zwolnienie od pracy dla osoby ze znacznym lub umiarkowanych stopniem niepełnosprawności (art. 20 ust. 1):

a) 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, nie częściej niż raz w roku

b) w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.

 

Ustawa przewiduje również w art. 19 dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni, jednak ten przywilej nie dotyczy nauczycieli, gdyż zgodnie z ust. 2 tego artykułu, urlop, o którym mowa w ust. 1, nie przysługuje osobie uprawnionej do urlopu wypoczynkowego w wymiarze przekraczającym 26 dni roboczych lub do urlopu dodatkowego na podstawie odrębnych przepisów.

Po przejściu na emeryturę osoba niepełnosprawna może korzystać ze wszystkich uprawnień dotyczących osób niepełnosprawnych na równi z innymi emerytami, m.in. z ulgi podatkowej  -rehabilitacyjnej, zniżek na bilety kolejowe czy do muzeów.

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT