Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zgodnie z art. 73 ust. 1 KN, nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony i spełnieniu pozostałych warunków dyrektor szkoły udziela urlopu dla...

PORADA PRAWNA

07 maja 2017 Kadry

Nauczycielka zatrudniona jest na czas nieokreślony w wygaszanym gimnazjum. Od 27.02.2017r.do 26.02.2018r. przebywa na urlopie zdrowotnym udzielonym zgodnie z art.73 KN. Nabyła prawo do urlopu z pełnego wymiaru zatrudnienia z pełnym miesięcznym wynagrodzeniem. W związku z wygaszaniem kształcenia w gimnazjum od 1.09.2017r., zgodnie z art. 225 ustawy z dnia 14.12.2016r., przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, ograniczenie wymiaru zatrudnienia winno nastąpić z dniem 1.09.2017r. za zgodą nauczyciela po otrzymaniu pisemnej propozycji od dyrektora w terminie do 15.05.2017r. Zgodnie z art. 225 ust. 5 wynagrodzenie winno ulec zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru zatrudnienia. Czy obniżenie wymiaru zatrudnienia od 1.09.2017r., w trakcie udzielonego wcześniej urlopu zdrowotnego może powodować obniżenie wynagrodzenia - art.73 ust.5 Karty Nauczyciela? Czy w takim przypadku nie należałoby obniżyć wymiaru zatrudnienia od 01.09.2017r. z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia do dnia 26.02.2018r. (zakończenie urlopu zdrowotnego), a obniżyć wynagrodzenie proporcjonalnie do wymiaru zatrudnienia dopiero od 27.02.2018r., czyli po powrocie do pracy po zakończonym urlopie zdrowotnym?

Zgodnie z art. 73 ust. 1 KN, nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony i spełnieniu pozostałych warunków dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, co oznacza że nauczyciel musi być zatrudniony na pełen etat w dniu rozpoczęcia korzystania z urlopu zdrowotnego. Przepisy art. 73 ust. 2 i ust. 7 KN wymieniają przypadki, w których nauczyciel traci to prawo – w związku z nabyciem uprawnień emerytalnych oraz gdy podejmie zatrudnienie. Z tego względu obniżenie wymiaru zatrudnienia już po rozpoczęciu korzystania z urlopu nie pozbawia nauczyciela prawa do tego urlopu, ponieważ takiego skutku nie określają regulacje KN. Urlop będzie kontynuowany, natomiast wysokość wynagrodzenia zasadniczego, wypłacanego podczas urlopu zdrowotnego, jest uzależniona od wymiaru zatrudnienia nauczyciela w miesiącu, za który przysługuje pensja, zgodnie z zasadą ogólną wynikającą z art. 30 ust. 2 KN. W związku z tym jeśli nauczyciel zgodzi się na ograniczenie wymiaru zatrudnienia, od dnia 1 września 2017 r. będzie otrzymywał niższe wynagrodzenie zasadnicze podczas urlopu. Przepis art. 225 ust. 5 PWuPO wprost stanowi, że obniżeniu wymiaru zatrudnienia, które jest dokonywane z początkiem roku szkolnego, towarzyszy proporcjonalne obniżenie wynagrodzenia i dyrektor nie jest uprawniony do przyznania płacy za cały etat do dnia zakończenia urlopu.

 

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT