Dokumenty nadzoru
rok szkolny 2011/12
Planowanie pracy
Realizacja zadań
- Ocena pracy nauczyciela
- Ewaluacja i diagnoza
- Praca wychowawczo-opiekuńcza
- Praca dydaktyczna
- Arkusze obserwacji
Podsumowanie pracy
- Informacja z realizacji planu nadzoru
- Sprawozdania dyrektora
- Sprawozdania nauczycieli
- Sprawozdania zespołów przedmiotowych i zadaniowych
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Kadry w oświacie
Biblioteczka dyrektora
Polecamy
Poradnik
Standard D1 – Bieżąca informacja
Treści merytoryczne tego zagadnienia dotyczą w praktyce poszukiwania i pozyskiwania wszelkiego rodzaju aktualnych informacji dotyczących, w pierwszej kolejności zmieniającego się prawa – zwłaszcza oświatowego, ale nie tylko, również najnowszej wiedzy o charakterze merytorycznym z różnego rodzaju źródeł zewnętrznych. Informacje te powinny być niezbędne do prawidłowego realizowania zadań przez szkołę jako całość organizacyjną, jak również przez każdego z pracowników z osobna. Ważne jest, aby odpowiedzieć sobie szczerze na następujące pytanie: Jakie informacje i dokumenty są niezbędne każdej komórce organizacyjnej oraz każdemu pracownikowi do właściwego wykonywania jego (jej) zadań? W praktyce wymóg zapewnienia bieżącej informacji może być spełniony w szkole poprzez:
- udostępnianie kanałów RSS (informacje pobierane z serwerów agencji prasowych),
- dostęp do jednolitych lub ujednoliconych tekstów aktów prawnych (zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej oraz online),
- wykorzystanie newsletterów (informacji przesyłanych przez różne portale fachowe),
- dobre funkcjonowanie poczty elektronicznej (każdy z pracowników powinien posiadać „służbowy” adres e-mail),
- system wewnętrznej komunikacji typu offline,
- udział w naradach i konferencjach,
- udział w szkoleniach doskonalących,
- aktywny i zarazem efektywny udział w szkoleniowych posiedzeniach rady pedagogicznej,
- WDN, zespoły samokształceniowe nauczycieli (zwłaszcza zespoły przedmiotowe).
Zwróćmy uwagę na fakt, że mimo iż prezentowane treści są niemal oczywiste, to i tak zawsze istnieje niebezpieczeństwo pominięcia jakiegoś istotnego elementu. Dlatego też warto od czasu do czasu sprawdzać, czy: ja jako dyrektor mam zawsze nieskrępowany dostęp do wszelkich niezbędnych mi informacji, czy moi nauczyciele mają stały dostęp do informacji niezbędnych do prawidłowego wykonywania przez nich ich podstawowych obowiązków, czy zorganizowany w szkole system informacyjny zapewnia w każdym czasie prawidłową wymianę informacji, czy przekazywane informacje są prawidłowo rozumiane przez ich odbiorców, czy forma i terminowość przekazu informacyjnego jest właściwa, czy wszyscy otrzymują aktualne informacje o najnowszych zmianach obowiązującego prawa – co jest jednym z podstawowych obowiązków dyrektora wynikających również z nadzoru pedagogicznego, itp. Należy zauważyć, że te wszystkie elementy muszą być jednak usystematyzowane. Taką właśnie systematykę wprowadza Lista kontrolna nr D1. To przy jej pomocy dyrektor odpowiadając sobie (twierdząco lub przecząco) na poszczególne pytania, może z powodzeniem śledzić prawidłowość funkcjonowania systemu informacji w szkole, zaczynając właśnie od dostępu do ważnych i istotnych poprzez system przekazu i odbioru, aż do informacji prawnych.
Data: 2011/08/10
Dokumenty:
Porady eksperta

Lista Top 10
Najczęściej pobierane dokumenty w ciągu ostatnich 30 dni
- Sprawozdanie dyrektora szkoły ze sprawowanego nadzoru
- Uchwały klasyfikacyjne
- Sprawozdanie dyrektora z nadzoru - monitorowanie realizacji podstawy programowej
- Ocena pracy nauczyciela
- Ramowy plan nauczania dla klas 4-6 szkoły podstawowej
- Ramowy plan nauczania dla klas 1-3 szkoły podstawowej
- Monitorowanie realizacji podstawy programowej - ocena efektów
- Arkusz organizacji szkoły podstawowej
- Monitorowanie podstawy programowej - nauczyciel
- Monitorowanie realizacji podstawy programowej





DRUKUJ




