Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zespół szkół jest pracodawcą nauczyciela, a więc wymiar pensum łączonego ustala się dla wszystkich zajmowanych stanowisk w szkołach wchodzących w skład zespołu,...

PORADA PRAWNA

09 grudnia 2020 Inne

1) W którym dokumencie prawnym znajdę informację na temat uśrednienia godzin nauczyciela {etat nauczyciela składa się np. z 10/18 (j. niemiecki), w tym 2 h j. niemieckiego w klasie III LO maturalnej, 14/20 (nauczyciel wspomagający) i 4/26 (świetlica w SP)}? Jest tu zawarte uśrednienie w szkole ponadpodstawowej i pensum różnego wymiaru w szkole podstawowej i LO. Obydwie placówki należą do jednego zespołu szkół. 2) W którym dokumencie prawnym znajdę informację na temat dyżurów nauczycieli w przerwie międzyświątecznej? Proszę o podanie podstaw prawnych.

Zespół szkół jest pracodawcą nauczyciela, a więc wymiar pensum łączonego ustala się dla wszystkich zajmowanych stanowisk w szkołach wchodzących w skład zespołu, zgodnie z art. 3 pkt 2, art. 10 ust. 1 i art. 42 ust. 5c ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 2215. Ustala się go jako iloraz łącznej liczby realizowanych godzin i sumy części etatów realizowanych w ramach poszczególnych tygodniowych wymiarów godzin zajęć, przy czym wynik zaokrągla się do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do pół godziny pomija się, a powyżej pół godziny liczy się za pełną godzinę. Godziny wyliczone ponad ten wymiar stanowią godziny ponadwymiarowe. Wymiar pensum dla nauczyciela, który łącznie w szkołach realizuje 10/18, 14/20 i 4/26 etatu, oblicza się następująco: (10 + 14 + 4 ) / (0,56 + 0,7 + 0,15) = 28 / 1,41 = 19,86 godzin, zaokrąglonych w górę do 20 godzin. Wymiar pensum łączonego wynosi więc 20 godzin oraz nauczyciel realizuje 8 godzin ponadwymiarowych.
Treść drugiego pytania jest niejasna, ponieważ nie wiadomo, o jakie dyżury chodzi. Takim pojęciem przepisy nie posługują się w odniesieniu do pracy nauczyciela szkoły w czasie, gdy uczniowie korzystają z przerwy świątecznej i nie uczęszczają na zajęcia edukacyjne. W czasie świątecznej przerwy nauczyciele nie realizują zadań dydaktycznych (z uwagi na nieobecność uczniów na obowiązkowych zajęciach), ale też nie korzystają z urlopu wypoczynkowego (nie jest to okres ferii – art. 64 ust. 1 KN), a więc mają obowiązek świadczyć pracę w wymiarze etatu wynikającym z umowy o pracę lub aktu mianowania w zakresie tzw. zadań statutowych, doskonalenia i samodoskonalenia zawodowego oraz przygotowywania się do zajęć – art. 42 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 i 2 KN.
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT