Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

DOKUMENT DO SPRAWDZENIA

ZAMÓW DOKUMENT

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNYKomunikaty MEN

Darmowe podręczniki dla gimnazjalistów – wizyta szefowej MEN w Łodzi

– 1 września 2014 r. darmowe podręczniki dostali pierwszoklasiści ze szkół podstawowych. W tym roku darmowe książki i ćwiczenia otrzymają drugoklasiści, czwartoklasiści oraz uczniowie pierwszych klas gimnazjów. Do 2017 r. darmowe podręczniki będą mieli wszyscy uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów – przypomniała w środę (13 maja) w Łodzi szefowa MEN.

Zapewnienie uczniom podręczników, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych – to główny temat dzisiejszego spotkania Joanny Kluzik-Rostkowskiej z dyrektorami i nauczycielami łódzkich szkół.

W spotkaniu udział wzięli także m.in. Hanna Zdanowska – prezydent Łodzi oraz wiceprezydent – Tomasz Trela.

– Chciałam Was poprosić o opinię i poradę. Jesteśmy po spotkaniach w sprawie darmowych podręczników. Zaniepokoiła mnie informacja, że nadal nie wszyscy rodzice, ale i nauczyciele, mają pełną informację o zmianach w dostępie do podręczników – powiedziała szefowa MEN.

W trakcie dyskusji minister edukacji przedstawiła kolejne etapy reformy podręcznikowej.

Jako pierwsi, 1 września 2014 r., darmowy podręcznik „Nasz elementarz” dostali pierwszoklasiści. W tym roku we wrześniu otrzymają go drugoklasiści. Równocześnie szkoły otrzymają dotację celową na zakup podręczników dla uczniów czwartych klas szkół podstawowych oraz pierwszych klas gimnazjów. Zakończenie reformy to 2017 r. Wtedy uczniowie pierwszych, drugich i trzecich klas szkół podstawowych będą korzystać z przygotowanych na zlecenie MEN elementarzy. Uczniowie pozostałych klas szkół podstawowych i wszystkich klas gimnazjum dostaną podręczniki i inne materiały edukacyjne, sfinansowane z dotacji celowej, którą otrzymają szkoły.

Minister przypomniała także inne elementy reformy, w tym m.in. zmianę wymagań stawianych wydawcom, dotyczących m.in. zapewnienia wieloletniości podręczników.

– Wymagamy od wydawców, aby to co pracowało przez rok, pracowało przez trzy lata. Od wielu lat w rożnych krajach ten mechanizm działa z powodzeniem – powiedziała Joanna Kluzik-Rostkowska.

Zapewnienie uczniom podręczników, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych – prezentacja.

Joanna Kluzik-Rostkowska podziękowała też obecnym na spotkaniu nauczycielom i dyrektorom. – Dzisiaj pojawiała się informacja o najnowszym raporcie OECD ws. edukacji. Świetnie w nim wypadamy. Jesteśmy w czołówce. To wasza zasługa. Bardzo za to dziękuję – powiedziała minister.

 

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej 

Data: 2015/05/13

 
Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe

Copyright 2020 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT