Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNYKomunikaty MEiN

XIX sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży - ekorozwój czyli obowiązek ochrony środowiska

- Ekologia jest wyjątkowo bliska każdemu, bo dotyczy naszych codziennych działań, obowiązków, nawyków a jednocześnie jest jednym z najważniejszych problemów i wyzwań współczesnego świata czyli nas wszystkich - tymi słowami minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas przywitała uczestników XIX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. W parlamentarnym spotkaniu uczestniczyli także marszałek Sejmu Ewa Kopacz i wicemarszałkowie. W rządowych ławach zasiedli - minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak - Kamysz, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak oraz posłowie, członkowie komisji: Edukacji, Nauki i Młodzieży, Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, Polityki Społecznej i Rodziny, a także Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Natomiast z ław poselskich obrady obserwowała Joanna Rudzka, przedstawicielka Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

Głównym tematem tegorocznej sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży był ekorozwój na szczeblu lokalnym. I właśnie na ten rozwój szczególny nacisk kładli w swoich przemówieniach przedstawiciele rządu, parlamentarzyści oraz Alicja Pacewicz, wiceprezes Centrum Edukacji Obywatelskiej, Piotr Dmochowski - Lipski, dyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji.

 

Minister Krystyna Szumilas w swoim wystąpieniu, zwracając się do młodzieży, podkreśliła jak ważna jest edukacja ekologiczna, która prowadzona od najmłodszych lat wykształca odpowiednie przyzwyczajenia i nawyki służące ochronie środowiska. Podkreśliła jak wiele zależy właśnie od młodych ludzi, którzy zasady postępowania proekologicznego mogą przenieść na grunt rodzinny - bo przecież postepowanie proekologiczne możemy stosować w każdej dziedzinie życia. To jak zachowujemy się każdego dnia, czy i jak dbamy o wodę, powietrze, surowce naturalne - oczywiście w zasięgu naszych możliwości - dotyczy tak ważnego zjawiska w skali globalnej jakim jest zrównoważony rozwój. Rozwój, który umożliwia zachowanie równowagi miedzy potrzebami, a środowiskiem naturalnym.

 

Na zakończenie swojego wystąpienia minister edukacji przypomniała, że 1 czerwca to przede wszystkim święto wszystkich dzieci i z tej okazji złożyła im najserdeczniejsze życzenia.

 

Po burzliwej debacie uczestnicy XIX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży przyjęli projekt uchwały dotyczący ekorozwoju na szczeblu lokalnym.

 

Sejm Dzieci i Młodzieży w Polsce to pierwsze tego typu przedsięwzięcie i inicjatywa w Europie. Akcja propagująca parlamentaryzm wśród uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych rozpoczęła się w 1994 r. i trwa do dzisiaj. W sesji uczestniczy 460 młodych posłów z całej Polski. Udział w Sejmie Dzieci i Młodzieży to nagroda dla najlepszych organizatorów szkolnych debat na temat ekorozwoju na szczeblu lokalnym.

 

XIX sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży zorganizowała Kancelaria Sejmu RP we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej, Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Ośrodkiem Rozwoju Edukacji.

Data: 2013/06/03

 
Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe

Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT