Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne W przedstawionym zagadnieniu należy odróżnić dwie sytuacje. Po pierwsze, dziecko może być przyjęte do szkoły podstawowej jako tzw. uczeń rejonowy w oparciu o art. 130...

PORADA PRAWNA

13 maja 2020 Prawo oświatowe

Co to znaczy, że dziecko zostało przyjęte do szkoły? Czy jest to data złożenia wniosku przez rodziców o zapisanie dziecka do szkoły (nie chodzi tu tylko o klasę pierwszą ), czy potwierdzenie, że szkoła zapewnia temu dziecku miejsce od września w danej klasie, ale to potwierdzenie jest z datą np. majową, czy też pierwszy września?

W przedstawionym zagadnieniu należy odróżnić dwie sytuacje.
Po pierwsze, dziecko może być przyjęte do szkoły podstawowej jako tzw. uczeń rejonowy w oparciu o art. 130 ust. 5 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. (Dz.U. z 2019 r. poz 1148 z późn. zm.). Oznacza to tyle, że jeżeli dziecko mieszka w obwodzie danej szkoły, to „z urzędu” staje się jej uczniem. Odróżnić to należy od czynności technicznej polegającej na wpisie ucznia do księgi uczniów.
Istnieją jednak sytuacje odmienne od tej wskazanej powyżej. Dziecko może być tez przyjęte do szkoły w trakcie roku szkolnego na podstawie decyzji dyrektora szkoły, wydanej w oparciu o art. 164 ust. 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2019 r. poz. 1148 z późn. zm.).
Bardzo często organy prowadzące szkoły (gminy, powiaty, województwa) prowadzą rejestr tzw. zapewnień miejsc w klasach integracyjnych.
Bez względu na to w jakim trybie dziecko ma być do szkoły przyjęte, zgodnie z art. 164 ust. 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2019 r. poz. 1148 z późn. zm.) zawsze następuje to na podstawie decyzji dyrektora, który wskazuje datę tego przyjęcia. Nadmienić należy, że w żaden sposób nie wiąże go data wskazana przez rodzica/opiekuna prawnego we wniosku. To dyrektor dba o właściwą organizację pracy szkoły i ponosi za to odpowiedzialność. Jeżeli przyjęcie nowego ucznia wiązałoby się np. ze skutkami finansowymi (np. podział klasy na grupy, nauczanie indywidualne itp.) to może wydać decyzję odmowną, albo wskazać, że będzie to możliwe np. od nowego roku szkolnego. Nie dotyczy to dziecka „rejonowego”, którego prawem jest uczęszczanie do szkoły położonej najbliżej jego miejsca zamieszkania (dotyczy to tylko szkół podstawowych).
Decyzja dyrektora lub zapewnienie organu wyrażone są formalnie na piśmie, które opatrzone jest datą jego wydania. Nie jest to data przyjęcia dziecka do szkoły. Taka data powinna być wskazana w treści pisma. Jeżeli jej nie ma to rodzic/opiekun prawny może zwrócić się do dyrektora lub organu (Urzędu Gminy, Urzędu Miasta, Starostwa Powiatowego) o uzupełnienie decyzji poprzez wskazanie daty przyjęcia dziecka do szkoły.
Formalnie, dziecko stanie się uczniem szkoły dopiero po wpisaniu go do księgi uczniów prowadzonej w oparciu o rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz.U. z 2017 r. poz. 1646 z późn. zm.). Nastąpi to z dniem wskazanym w decyzji dyrektora szkoły.
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT