Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy dyrektor szkoły musi mieć zgodę organu prowadzącego na zatrudnienie nauczyciela wspomagającego (pedagog specjalny) do dziecka z autyzmem w tym z Aspergerem?
Na podstawie z § 7 ust. 2 Rozporządzenia MEN z dnia 09.08.2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych (...), w przedszkolach ogólnodostępnych, innych formach wychowania przedszkolnego i szkołach ogólnodostępnych, w których kształceniem specjalnym są objęci uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na autyzm, w tym zespół Aspergera, lub niepełnosprawności sprzężone, zatrudnia się dodatkowo:
- nauczycieli posiadających kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej w celu współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych lub specjalistów lub
- pomoc nauczyciela
z uwzględnieniem realizacji zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt. 2 ustawy Prawo oświatowe, do zadań organu prowadzącego szkołę należy w szczególności zapewnienie warunków umożliwiających stosowanie specjalnej organizacji nauki i metod pracy dla dzieci i młodzieży objętych kształceniem specjalnym.
Jeżeli w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego zawarto zalecenie dot. zapewnienia "nauczyciela wspomagającego", dyrektor szkoły powinien zatrudnić dodatkowo taką osobę, a organ prowadzący powinien zapewnić środki.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak może sobie poradzić dyrektor szkoły w przypadku, gdy jeden z nauczycieli cały czas oskarża go o działalność na niekorzyść szkoły (w jego mniemaniu), na Radach Pedagogicznych kpi z niego na forum wszystkich nauczycieli, obraża, wygłasza obraźliwe komentarze wprost o dyrektorze, oczernia go, odmawia udziału w szkoleniowych radach pedagogicznych (bo jest ponad to i nie musi się szkolić), odmawia stosowania się do poleceń dyrektora jako bzdurnych i absurdalnych, co więcej próbuje manipulować rodzicami dla swoich celów? Wszelkie prośby, ustne upomnienia, pisemne również, spełzły na niczym. Jakie kroki należy podjąć? Czy powinien podjąć kroki dyscyplinarne z KP, czy też wszcząć procedurę dyscyplinarną? W jakim trybie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W jaki sposób wyliczyć urlop nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie kodeksu pracy?
Nauczyciel ten został zatrudniony za zgodą Kuratora Oświaty, co do tego nauczyciela stosuje się odpowiednio przepisy Karta Nauczyciela w kwestii tygodniowego wymiaru godzin i płac. Czy urlop wypoczynkowy przysługuje w wysokości 1/12 proporcjonalnie do przepracowanych miesięcy? Czy mam traktować urlop na rok szkolny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel klasy III szkoły podstawowej w okresie od 1.09.2019 r. do 31.08.2020 r. przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia.
Od 1.09.2020 r. nauczyciel będzie wychowawcą oddziału przedszkolnego.
1. Czy zaległy urlop uzupełniający za rok 2020 nauczyciel może wykorzystać do 30.09.2021 r.?
2. Ile dni będzie wynosił urlop uzupełniający za rok 2020, jeśli do 31.08.2020 r. nauczyciel pracował w szkole podstawowej, a od 1.09.2020 r. będzie pracował w przedszkolu?
3. Czy za rok 2021 nauczycielowi będzie przysługiwał urlop wypoczynkowy w wymiarze 35 dni i czy można połączyć okres urlopu uzupełniającego z urlopem za rok 2021?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Obecnie nauczyciel złożył wniosek o dofinansowanie jego studiów - kierunek Pedagogika resocjalizacyjna z socjoterapią, które rozpoczął w październiku 2017. Nauczyciel wcześniej nie informował mnie o takich studiach, dlatego nie ujęłam go w Planie form doskonalenia nauczycieli.Czy nauczyciel ma prawo żądać dopłaty? Czy za dwa semestry czy tylko za jeden skoro I semestr już się skończył?
- Jakie przepisy regulują sprawę urlopów pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe