Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Plany nadzoru pedagogicznego 2023/2024
- Wzory dokumentów kontrolnych 2023/2024
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego 2022/2023
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy na terenie szkoły biblioteka może organizować kiermasz nowych książek przekazanych z internetowej księgarni?
Nie wskazano, jaki organ prowadzący szkołę, a w związku z tym przyjęto, że jest to szkoła samorządowa. Obowiązujące przepisy, w tym ustawa z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2021 r., poz. 1082 ze zm.) oraz ustawa z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz.U. z 2021 r., poz. 1930), nie zawierają regulacji uprawniających samorządowe szkoły prowadzone w formie jednostek budżetowych do sprzedaży dla zysku różnych towarów, w tym książek pozyskanych do szkolnej biblioteki. Z tego względu wydaje się, że zamiast ustalania przez szkołę ceny sprzedaży bardziej prawidłowe byłoby zorganizowanie kiermaszu w taki sposób by wpłacane należności miały charakter dobrowolny, jak darowizna (art. 888 § 1 i n. ustawy z 23.04.1964 r. - Kodeks cywilny, Dz.U. z 2022 r., poz. 1360). Dodatkowo szkoła jako jednostka budżetowa ma obowiązek przekazania do budżetu organu prowadzącego wszelkie pobrane dochody, zgodnie z art. 11 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 2022 r., poz. 1634) - dalej ustawa o finansach publicznych. Ewentualnie samorządowy organ prowadzący może podjąć uchwałę, że szkoła na wydzielonym rachunku dochodów będzie gromadziła środki z określonych źródeł i wydatkowała je na określone cele (art. 223 ustawy o finansach publicznych).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy na świadectwie końcowym klasy III gimnazjum do średniej ocen wliczają się przedmioty, które skończyły się w klasie II gimnazjum np. plastyka? Proszę o podanie podstawy prawnej.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy w szkole podstawowej prowadzonej przez stowarzyszenie można nie zbierać opłat za wydanie duplikatu legitymacji szkolnej?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- czy nauczyciel posiadający gospodarstwo rolne, któremu do stażu pracy doliczono pracę w tym gospodarstwie może skorzystac z urlopu dla poratowania zdrowia?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Co może kontrolować jst podczas kontroli w podstawowej szkole publicznej prowadzonej przez stowarzyszenie, której przekazuje dotację?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Reprezentuję Szkołę Podstawową niepubliczną. Zgłosili się rodzice z dzieckiem narodowości hiszpańskiej, z prośbą o przyjęcie do kl. IV Szkoły Podstawowej. Trudność polega na tym, że dziecko nie zna języka polskiego, a rodzice są w Polsce na 4-letnim kontrakcie i zobowiązani są do realizacji obowiązku szkolnego przez dziecko. Jakie warunki muszę bezwzględnie spełnić, aby sprostać wymaganiom nałożonym przez prawo oświatowe, aby dziecko mogło w szkole realizować obowiązek szkolny?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe