Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Plany nadzoru pedagogicznego 2023/2024
- Wzory dokumentów kontrolnych 2023/2024
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego 2022/2023
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nagrodę jubileuszową można wypłacić ponad 3 lata wstecz? Nauczyciel złożył dokumentację do zaliczenia do stażu pracy okresu pracy w gospodarstwie rolnym. Po doliczeniu tego okresu pracownik na dzień dzisiejszy ma 23 lata i 7 miesięcy i 25 dni pracy. Czy pracodawca jest zobowiązany wypłacić nagrodę jubileuszową za 20-lecie czy dopiero 25-lecie w 2025? Dodam, że pracownik w tej szkole pracuje rok. W innej nie otrzymał nagrody jubileuszowej, ponieważ nie przedłożył tam dokumentów do powiększenia stażu pracy z pracy na gospodarstwie rolnym.
Skoro pracownik w danej szkole pracuje rok, a prawa do nagrody jubileuszowej nabył ponad 3 lata temu – nie ma podstaw, aby teraz mu tą nagrodę wypłacić, bowiem w chwili nabycia do niej prawa nie był zatrudniony w danej szkole.
Inaczej sytuacja by wyglądała, gdyby okres zatrudnienia był dłuższy a nauczyciel dopiero teraz przedstawiłby dokumenty.
Zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania (Dz. U. Nr 128, poz. 1418) nauczyciel nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu, w którym upływa okres uprawniający do nagrody. Pracownik nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w ostatnim dniu okresu pracy uprawniającego do tej nagrody (uchwała SN z dnia 26 lutego 1990 r., III PZP 57/89). W uchwale z dnia 21 maja 1991 r. (I PZP 16/91) Sąd Najwyższy sprecyzował, że pracownik nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu bezpośrednio poprzedzającym dzień, który nazwą lub datą odpowiada dniowi, w którym pracownik podjął zatrudnienie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Gimnazja przekształciły się w szkoły podstawowe. Moje pytanie brzmi: Czy powinno się zawrzeć nowe porozumienie z dyrektorem szkoły macierzystej ?
- Nauczyciel jest zatrudniony w trzech placówkach i należy mu się 2 dni urlopu okolicznościowego (śmierć rodzica).
Czy musi ten urlop wziąć we wszystkich placówkach w tych samych dniach czy może w różnych dniach?
W jakim terminie należy wybrać urlop okolicznościowy?
Czy 1 miesiąc po pogrzebie można jeszcze udzielić tego urlopu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel do 31 sierpnia 2022 r. był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony, od 1 września – na podstawie umowy na czas nieokreślony. Będzie pracował tylko do 28 lutego 2023 r. W roku 2022 wykorzystał urlop w ferie i w wakacje. Jak policzyć przysługujący mu wymiar urlopu? Czy liczymy od września do lutego (6 miesięcy x 5,6 dnia = 33,6 dni, w zaokrągleniu 34 dni) czy w związku z tym, że wykorzystał urlop w wakacje w roku 2022 liczymy tylko styczeń i luty (2 miesiące x 5,6 dni = 11,2 dni, w zaokrągleniu 12 dni)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel posiadający dyplom studium nauczycielskiego z 1989 roku (uzyskał przygotowanie do zawodu nauczyciela szkoły podstawowej w specjalności praca technika) oraz tytuł licencjata (wyższe studia zawodowe w zakresie psychopedagogiki) pracujący w szkole podstawowej nabył prawa w związku ze zmieniającymi się przepisami dotyczącymi kwalifikacji i może podjąć pracę w charakterze nauczyciela techniki dodatkowo w innej szkole podstawowej, czy też nie ze względu na brak tytułu magistra.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Limity umów zawieranych z nauczycielem na czas określony. Od 01.09 do końca zajęć dydaktycznych zatrudniamy nauczyciela na 4/18 (obecnie z końcem zajęć dydaktycznych zakończy bieg druga umowa z tym nauczycielem). Nauczyciel zatrudniony jest w pełnym wymiarze czasu pracy w innej placówce (szkole). Czy w tej sytuacji obowiązują nas jako pracodawcę limity umów na czas określony zawartych z tym nauczycielem?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe