Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy pracownik zatrudniony z art. 15 ust. 1-6 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty w szkole podlega prawu pracy jako nauczyciel czy jako pracownik administracji? Osoba rozpoczęła przygotowanie pedagogiczne, posiada pozostałe wymagane kwalifikacje do zajmowane stanowiska. Jak wygląda sytuacja z prawem do świadczenia urlopowego dla nauczycieli oraz ze średnią godzin ponadwymiarowych w przypadku wykorzystywania urlopu? Czy taki pracownik powinien być traktowany jako pracownik administracji i być księgowany na paragrafie 4010?
Podstawę do zatrudnia w szkole osoby niebędącej nauczycielem stanowi art. 15 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r., poz. 900). Zgodnie z art. 15 ust. 2 Prawa oświatowego w uzasadnionych przypadkach w szkole publicznej może być, za zgodą kuratora oświaty, a w przypadku szkoły artystycznej – ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, zatrudniona osoba niebędąca nauczycielem, posiadająca przygotowanie uznane przez dyrektora szkoły za odpowiednie do prowadzenia danych zajęć.
Osobę taką zatrudnia się na zasadach określonych w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2023 r., poz. 1465) z tym że do tej osoby stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć edukacyjnych nauczycieli oraz ustala się jej wynagrodzenie nie wyższe niż 184% kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej.
Podkreślenia wymaga, że osoba zatrudniana na podstawie art. 15 u.p.o. nie jest nauczycielem, co oznacza, że nie stosuje się do niej przepisów Karty Nauczyciela, w tym przepisów dotyczących wynagrodzenia czy też przepisów dotyczących realizacji godzin ponadwymiarowych. Osobie takiej jako zatrudnionej jako nienauczyciel nie przysługuje świadczenie urlopowe, a praca świadczona ponad limity jest rozliczana jako praca w godzinach nadliczbowych. Osoba taka jak każdy inny pracownik szkoły jest uprawniona do skorzystania z innych świadczeń finansowanych ze środków ZFŚS danej placówki, wypłacanych zgodnie z regulaminem zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
Wynagrodzenia osób niebędących nauczycielami, posiadających przygotowanie uznane przez dyrektora szkoły za odpowiednie do prowadzenia danych zajęć powinny być klasyfikowane w paragrafie 401 Wynagrodzenia osobowe pracowników.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy burmistrz miasta i gminy może wymagać od dyrektora zaprowadzenia miesięcznej listy obecności dla nauczycieli samorządowej szkoły publicznej w celu potwierdzania podpisem przez nich swojej obecności w pracy? Czy to polecenie ma uzasadnienie prawne?
- Mam nauczyciela kontraktowego zatrudnionego na umowę na czas nieokreślony na 8 godzin (pozostałość po poprzedniej Dyrekcji). Chciałbym zatrudnić tę osobę na czas nieokreślony, na pełny etat. Czy jest taka możliwość? Jeśli tak to w jaki sposób mogę to zrobić? Zależy mi na tej osobie, bo to bardzo dobry nauczyciel, a porozumienia zmieniającego na kolejny rok Pani nie chce już podpisywać.
- Z dniem 1 kwietnia 2016r. za nieobecnego nauczyciela szkoły podstawowej - psychologa szkolnego (zasiłek chorobowy potem urlop - zasiłek macierzyński ) chcemy zatrudnić na zastępstwo za w/w nauczyciela. Mam pytanie czy umowa powinna trwać do 24.06.2016r., czy nie określać terminu trwania tej umowy? Proszę o wzór takiej umowy.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel chce odejść na świadczenia kompensacyjne, jest zatrudniony na czas określony (zastępstwo) do 10.12.2017r. Czy rozwiązanie umowy przed zakończeniem umowy umożliwi mu odejście na świadczenia?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Uczeń naszej szkoły wygrał wycieczkę do Brukseli ufundowaną przez europosła. Na ten wyjazd został również zaproszony nauczyciel - opiekun. Jak potraktować tę nieobecność nauczyciela? Dodam, że wyjazd obejmuje również sobotę i niedzielę. Czy przysługuje nauczycielowi dodatkowe wynagrodzenie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe