Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

DOKUMENT DO SPRAWDZENIA

ZAMÓW DOKUMENT

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Na podstawie art. 29 § 1 i § 4 ustawy z 26.06.1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r., poz. 1320 ze zm.; dalej: k.p.) umowa o pracę, a więc również aneks do umowy o...

PORADA PRAWNA

04 października 2021 Zatrudnianie (kodeks pracy)

Czy w aneksie do umowy o pracę mogą być zawarte dwa imiona nauczyciela (zgodnie z danymi w dowodzie osobistym) i adres? Mam dwóch nauczycieli, którzy mają takie same imiona i nazwiska. Pani dyrektor twierdzi, że takich danych nie można pisać w aneksach w związku z przepisami RODO. Bardzo proszę o wyjaśnienie zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oświatowego.

Na podstawie art. 29 § 1 i § 4 ustawy z 26.06.1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r., poz. 1320 ze zm.; dalej: k.p.) umowa o pracę, a więc również aneks do umowy o pracę, określa strony tych umów, co powinno zostać sformułowane w taki sposób, aby możliwe było ustalenie, kogo dotyczy umowa oraz jej zmiany. W sytuacji gdy zatrudnionych jest dwóch nauczycieli o tym samym imieniu i nazwisku, należy rozważyć, jakie dane osobowe pomogą ich rozróżnić przy zawieraniu aneksów do umowy o pracę oraz jednocześnie nie będą nadmiarowe. Jeśli aneks do umowy o pracę wskazuje datę zawarcia umowy i jest ona taka sama w przypadku obu nauczycieli, zasadne jest podanie dodatkowych informacji identyfikujących te osoby – np. drugiego imienia lub adresu; za wystarczające i zgodne z zasadą minimalizacji danych osobowych należałoby uznać jedną z tych danych, a obie wyjątkowo – w szczególności gdy któryś z nauczycieli dodatkowo po raz pierwszy podaje nowy adres – art. 5 ust. 1 lit. c rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. U. UE. L. Nr 119, s. 1). Jeśli natomiast z nauczycielami zostały zawarte umowy w różnych terminach i są one wymieniane w aneksach do umów, to faktycznie za zbędne można uznać podawanie drugiego imienia i adresu nauczyciela, gdy dane te są niezmienne, ponieważ według dat umów można stwierdzić, z którym konkretnie nauczycielem są zawierane poszczególne aneksy. 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2022 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT