Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zacząć trzeba od wymagań kwalifikacyjnych wychowawców w internacie, gdyż bezsprzeczne jest to, że wychowawcą może być tylko osoba spełniające wymagania określone w...

PORADA PRAWNA

16 kwietnia 2021 Prawo oświatowe

Jak wygląda praca Internatu w porze nocnej? Zgodnie z Rozporządzeniem w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli – Za zgodą organu prowadzącego szkołę, w celu zapewnienia opieki w porze nocnej, w Internacie można zatrudnić wychowawcę – opiekuna nocnego. Ale czy wychowawcy nocnemu można wówczas przydzielić w którymś dniu tygodnia godziny dzienne, czy jak sama nazwa wskazuje muszą to być tylko godziny nocne. Jeżeli w Internacie część godzin będzie realizowana przez wychowawcę w porze dziennej i nocnej to czy wówczas jest on nadal opiekunem nocnym? Czy organ prowadzący skoro ma kompetencje przydzielić lub nie wychowawcę – opiekuna nocnego może zdecydować, że będzie to jedna osoba pomimo tego, że są w Internacie dwie grupy wychowawcze 70 osób?

Zacząć trzeba od wymagań kwalifikacyjnych wychowawców w internacie, gdyż bezsprzeczne jest to, że wychowawcą może być tylko osoba spełniające wymagania określone w przepisach. Zgodnie z § 24 pkt 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1289).
I tak, kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela wychowawcy w internatach posiada osoba, która:
1) ukończyła studia na kierunku pedagogika w specjalności odpowiadającej prowadzonym zajęciom, na poziomie wymaganym do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły lub rodzaju placówki oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
2) ukończyła studia na dowolnym kierunku (specjalności), na poziomie wymaganym do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły lub rodzaju placówki i studia podyplomowe z zakresu prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne, lub
3) ma kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły, w której prowadzony jest internat.
Rzeczywiście, rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz.U. z 2019 r. poz. 502) w § 8 ust. 9 zezwala na zatrudnienie w celu zapewnienia opieki w porze nocnej, w internacie można zatrudnić wychowawcę – opiekuna nocnego.
To samo rozporządzenie, w § 8 ust. 5 stwierdza, że liczba uczniów w grupie wychowawczej w internacie wynosi nie więcej niż 30 w szkole podstawowej i 35 w szkole ponadpodstawowej, z tym że:
1) liczba uczniów w grupie wychowawczej obejmującej wyłącznie uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie lub zagrożonych niedostosowaniem społecznym odpowiada liczbie uczniów w oddziale szkoły specjalnej lub oddziale specjalnym w szkole ogólnodostępnej,
2) liczba uczniów w grupie wychowawczej w internacie obejmującej także uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie lub zagrożonych niedostosowaniem społecznym wynosi nie więcej niż 25, w tym nie więcej niż 5 uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie lub zagrożonych niedostosowaniem społecznym.
Żaden przepis nie modyfikuje liczebności grup wychowawczych w porze nocnej, choć można by wysnuć wniosek, ze skoro ustawodawca wprowadził do przepisów pojęcie wychowawcy – opiekuna nocnego, to w porze nocnej nie obowiązują zapisy dotyczące grup wychowawczych. Jest to kwestia interpretacji przepisów przez organy prowadzące i kuratoria.
Co ewentualnej możliwości przydzielenia wychowawcy – opiekunowi nocnemu godzin w dzień jest to teoretycznie jest to możliwe, ale trzeba pamiętać o normach czasu pracy i dobowym odpoczynku pracownika.
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT