Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Kuratorium Oświaty nie wyraziło zgody na zatrudnienie nauczyciela, który nie posiada kwalifikacji do zajmowania stanowiska psychologa w szkole. Wcześniej w takiej samej sytuacji wydawało pozytywne decyzje. Proszę o radę co w tej sytuacji ma robić dyrektor? Proszę o podstawy prawne i ewentualne procedury.
Nie podano przyczyny braku zgody Kuratora Oświaty.
Zgodnie z art. 10 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r., poz. 984 z późn. zm.) określa, że nauczycielem może pozostać osoba posiada kwalifikacje do zajmowania konkretnego stanowiska nauczyciela w szkole.
W przypadku psychologa szkolnego wymagalne kwalifikacje określa § 29 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z 14 września 2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz. U. z 2023 r., poz. 2102).
Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela psychologa w szkołach posiada osoba, która ukończyła:
1) studia I i II stopnia lub jednolite studia magisterskie prowadzone zgodnie z:
a) nowym standardem kształcenia na kierunku psychologia w zakresie odpowiadającym prowadzonym zajęciom i posiada przygotowanie pedagogiczne lub
b) przepisami obowiązującymi przed dniem 3 sierpnia 2019 r. na kierunku psychologia w specjalności odpowiadającej prowadzonym zajęciom i posiada przygotowanie pedagogiczne lub
2) spełnia warunki określone w art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów (Dz. U. z 2019 r., poz. 1026) i posiada przygotowanie pedagogiczne.
Brak zgody kuratora oświaty na zatrudnienie nauczyciela psychologa bez kwalifikacji uniemożliwia dalsze jego zatrudnianie (oczywiście, dyrektor nie posiadając zgody nie mógł zawrzeć umowy).
Dyrektor szkoły mógłby na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r., poz. 900 z późn. zm.) uznając przypadek za uzasadniony (wakat psychologa) wystąpić do o zgodę do kuratora oświaty o zatrudnienie osoby niebędącej nauczycielem, posiadającej przygotowanie uznane przez dyrektora szkoły za odpowiednie do zajmowania stanowiska psychologa szkolnego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel zatrudniony jest w szkole podstawowej tylko na 2 godziny zajęć rewalidacyjnych z uczniem autystycznym. Czy powinien realizować odpowiednio godziny z art. 42 ?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- W szkole realizujemy projekty unijne dotyczące staży zagranicznych uczniów. Wraz z uczniami wyjeżdżają dwaj opiekunowie. Druga tura wyjazdu przypada na 20.09-06.10.2016 r. Na dzisiejszej Radzie Pedagogicznej nauczyciel odmówił wyjazdu wraz z młodzieżą. Jako dyrektor szkoły, co powinnam zrobić? Uważam, że do obowiązków nauczyciela należy opieka nad uczniami (otrzymuje za tą opiekę dodatkowe wynagrodzenie).
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Do dziecka z niepełnosprawnością ruchową w tym z afazją zatrudniony został nauczyciel wspomagający. W zakresie swoich obowiązków ma współorganizowanie procesu dydaktyczno-wychowawczego (nie prowadzi zajęć specjalistycznych). Jakie kwalifikacje powinien posiadać? Czy wystarczą kwalifikacje do wychowania przedszkolnego?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- W ramach "godzin karcianych" prowadzę zajęcia opiekuńczo-wychowawcze na świetlicy szkolnej. Do pełnego rozliczenia się w I semestrze brakuje mi 10 godzin. Moje pytanie: czy mogę odpracować te godziny w czasie ferii organizowanych przez szkołę, czy odrobić je w II semestrze?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o opinię prawną w sprawie:
Czy wójt Gminy może nie podpisać projektu organizacyjnego na rok szkolny 2020/2021, w związku z poniższą sytuacją:
1. Dyrektor zmienił nauczycieli prowadzących kluczowe przedmioty jak matematyka i j. polski uczniom w klasie VIII
2. Pomimo pisemnych skarg rodziców, radnego, nauczycieli, że są to niekorzystne zmiany dla uczniów dyrektor nie zamierza zmienić swojej decyzji
3. Próby negocjacji z dyrektorem nie przyniosły skutków, dyrektor zamierza dać wypowiedzenie- zmniejszenie etatu dla tych nauczycieli
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe