Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Plany nadzoru pedagogicznego 2021/2022
- Wzory dokumentów kontrolnych 2021/2022
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego 2021/2022
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Na jakich zasadach zatrudnić asystenta międzykulturowego w szkole dla dzieci z Ukrainy? Jak zatrudnić obywatela Ukrainy?
Na podstawie art. 165 ust. 7 i 8 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1082) osoby niebędące obywatelami polskimi, podlegające obowiązkowi szkolnemu lub obowiązkowi nauki, które nie znają języka polskiego albo znają go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki, mają prawo do pomocy udzielanej przez osobę władającą językiem kraju pochodzenia, zatrudnioną w charakterze pomocy nauczyciela przez dyrektora szkoły. Pomocy tej udziela się nie dłużej niż przez okres 12 miesięcy. Osobę władającą językiem kraju pochodzenia, tzw. asystenta międzykulturowego zatrudnia się na podstawie art. 7 Prawa oświatowego, zgodnie z którym status prawny pracowników niebędących nauczycielami, zatrudnionych w szkołach i placówkach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego, z wyjątkiem osób, o których mowa w art. 15 (dotyczy asystenta nauczyciela), określają przepisy o pracownikach samorządowych
Oznacza to, że pomoc nauczyciela znająca język obcy uczniów będących cudzoziemcami będzie zatrudniona w charakterze pracownika samorządowego, a podstawą jej zatrudniania będzie Kodeks pracy. Pomoc nauczyciela nie musi mieć ani wyższego wykształcenia, ani wykształcenia pedagogicznego.
Zgodnie z art. 57 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. z 2022 r., poz. 583) w roku szkolnym 2021/2022 na stanowisku pomocy nauczyciela, o którym mowa w art. 165 ust. 8 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe, może być zatrudniona osoba nieposiadająca obywatelstwa polskiego, jeżeli posiada znajomość języka polskiego w mowie i piśmie w stopniu umożliwiającym pomoc uczniowi, który nie zna języka polskiego albo zna go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki. Wymogu znajomości języka polskiego potwierdzonej dokumentem, o którym mowa w art. 11 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych, nie stosuje się.
Z uwagi na fakt, że środki na zatrudnienie pomocy nauczyciela przekazuje organ prowadzący na wniosek dyrekcji szkoły, dyrektor powinien wystąpić z wnioskiem do organu prowadzącego. Dyrektor szkoły zatrudniający obywatela Ukrainy musi pamiętać o obowiązku wynikającego z art. 22 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Zgodnie z ww. przepisem obywatel Ukrainy nie potrzebuje zezwolenia na pracę w Polsce – jeżeli podmiot powierzający wykonywanie pracy powiadomi w terminie 14 dni od dnia podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy powiatowy urząd pracy właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania podmiotu o powierzeniu wykonywania pracy temu obywatelowi. Przepisy dotyczy Ukraińców, którzy przebywają legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz tych, którzy wjechali na teren Polski od dnia 24 lutego 2022 r.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Zastępca dyrektora szkoły będzie miał długie zwolnienie L4, a następnie urlop macierzyński. Jak wygląda sprawa powołania na czas nieobecności nowego zastępcy? Czy jest w ogóle taka możliwość?
- Proszę o podanie pensum nauczycieli rewalidacji.
Przypadek nr 1
Nauczycielka zatrudniona jest wyłącznie na zajęcia z rewalidacji - 2 godz. z uczennicą klasy I SP i 8 godzin w oddziałach przedszkolnych (w grupie 3 latków i 5-6 latków).
Przypadek nr 2
Nauczycielka zatrudniona jest w SP w wymiarze 18/18 edukacja wczesnoszkolna. Od października dodatkowo prowadzi zajęcia z rewalidacji w oddziale przedszkolnym 5-latków.
Poniżej przesyłam fragment uchwały Rady Gminy - w sprawie ustalenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć z marca 2019 roku. Rady Gminy z dnia 28 marca 2019 roku w sprawie ustalenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć pedagoga szkolnego, psychologa, logopedy, terapeuty pedagogicznego, doradcy zawodowego oraz nauczyciela oddziału przedszkolnego pracującego z grupami dzieci 6-letnich i młodszych, w szkołach prowadzonych przez Gminę Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tj. Dz. U. z 2018 r, poz. 994 z późn. zm.) i art. 42 ust. 7 pkt 3 lit. b i c ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tj. Dz. U. z 2018 r. poz. 967 z późn. zm.) Rada Gminy uchwala, co następuje: § 1
Ustala się tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz dla nauczycieli nie wymienionych w art. 42 ust. 3 ustawy – Karta Nauczyciela zatrudnionych w szkołach i prowadzonych przez Gminę zgodnie z poniższą tabelą:
L.p. Stanowisko Tygodniowa liczba godzin wymiaru zajęć:
1. Pedagog, logopeda, psycholog. 22 godziny
2. Terapeuta pedagogiczny (realizacja zajęć zgodnie z rozporządzeniem o pomocy psychologiczno-pedagogicznej). 22 godziny
3. Doradca zawodowy – prowadzący zajęcia związane z wyborem kierunku kształcenia i zawodu w celu wspomagania uczniów w podejmowaniu decyzji edukacyjnych i zawodowych. 22 godziny
4. Nauczyciel oddziałów przedszkolnych pracujących z grupami obejmującymi dzieci 6-letnie i dzieci młodsze. 25 godzin
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy można odebrać dodatek motywacyjny nauczycielowi przed upływem czasu, na który został przyznany?
Czy można umieścić zapis o możliwości odbioru dodatku w wewnątrzszkolnym regulaminie przyznawania dodatku motywacyjnego?
Zaznaczam, że w regulaminie organu prowadzącego brak jest regulacji na ten temat. Regulamin OP określa jedynie zasady przyznawania dodatku i okres, na jaki powinien być on przyznany, nie ma jednak nic o jego odbiorze.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy wniosek o urlop z tytułu opieki nad dzieckiem zdrowym do lat 14 oraz wniosek o urlop okolicznościowy można przechowywać w teczce akt osobowych czy należy prowadzić odrębną ewidencję?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel – emeryt jest zatrudniony w Szkole w niepełnym wymiarze czasu pracy na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony od 01 września 2020 r. do 31 sierpnia 2021 r.
Aktualnie, od 09 października 2020 r. do nadal przebywa na zwolnieniu lekarskim.
W dn. 08 kwietnia br upłyną 182 dni choroby.
Jeśli n-l nie otrzyma zdolności do pracy z Zakładu medycyny pracy, należy rozwiązać stosunek pracy.
Na którą podstawę prawną powołać przy rozwiązaniu stosunku pracy?
1. z Karty N-la: Stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania lub umowy o pracę na czas nieokreślony ulega rozwiązaniu w razie orzeczenia przez lekarza przeprowadzającego badanie okresowe lub kontrolne o niezdolności nauczyciela do wykonywania dotychczasowej pracy (art. 23 ust. 1 pkt 3 i art. 27 ust. 3 Karty Nauczyciela). Rozwiązanie stosunku pracy następuje w tym wypadku z końcem miesiąca, w którym dyrektor szkoły otrzymał ostateczne orzeczenie lekarskie o niezdolności nauczyciela do wykonywania dotychczasowej pracy (art. 23 ust. 2 pkt 3 Karty Nauczyciela).
2. Nauczyciel jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony, więc czy należy zastosować przepisy Kodeksu pracy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe