Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne I tak i nie. Zgodnie z art. 66 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r., poz. 984) w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub...

PORADA PRAWNA

19 czerwca 2023 Kadry

Nauczyciel przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia od 1 września 2022 r. do 31 sierpnia 2023 r. W październiku 2023 r. chciałby przejść na emeryturę. Czy nauczyciel powinien wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy?

I tak i nie. Zgodnie z art. 66 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r., poz. 984) w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego, urlopu rodzicielskiego, urlopu dla poratowania zdrowia, odbywania ćwiczeń wojskowych albo krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego – nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni.

Przepisy KN nie określają terminu wykorzystania urlopu uzupełniającego. Termin wykorzystania urlopu uzupełniającego powinien zostać uzgodniony między nauczycielem i dyrektorem szkoły. Ustalając z nauczycielem termin wykorzystania przez nauczyciela urlopu uzupełniającego, dyrektor szkoły powinien zwrócić uwagę, by udzielenie nauczycielowi urlopu w danym okresie nie zakłóciło pracy szkoły, ale też – w miarę możliwości – należy uwzględniać wnioski nauczyciela dotyczące terminu wykorzystania urlopu uzupełniającego. Wobec powyższego – termin rozpoczęcia wykorzystywania urlopu uzupełniającego zależy od uzgodnień między dyrektorem szkoły a nauczycielem.

Według przepisów art. 168 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 2022 r., poz. 1510), mających zastosowanie na podstawie art. 91c ust. 1 KN – niewykorzystanego w terminie urlopu wypoczynkowego (tzn. w roku, w którym pracownik nabył prawo do tego urlopu), należy pracownikowi udzielić najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego.
Zatem w przedstawionym przypadku – urlop uzupełniający (czyli urlop zaległy za 2023 r.) należy nauczycielowi udzielić do września 2024 r.

Jednak nauczyciel wcześniej chciałby przejść na emeryturę. Aby to zrobić w październiku musi rozwiązać umowę na mocy porozumienia stron, bo na wypowiedzenie jest już za późno. Można więc uzależnić zgodę na porozumienie stron od wykorzystania przez nauczyciela urlopu (albo tak wskazać datę zakończenia stosunku pracy, aby ten urlop został wykorzystany).

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT