Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zgodnie z art. 229 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1320 z późn. zm. - dalej kodeks pracy) badaniom wstępnym podlegają...

PORADA PRAWNA

12 sierpnia 2020 Kadry

Nauczyciel rozpocznie pracę w szkole z dniem 1 września w niepełnym wymiarze godzin i będzie to jego dodatkowe zatrudnienie. Czy należy skierować nauczyciela na badania wstępne, jeżeli posiada aktualne badania okresowe i będzie nauczał tego samego przedmiotu, co w szkole macierzystej? Czy czynniki szkodliwe ujęte na skierowaniu ze szkoły macierzystej muszą być identyczne z czynnikami występującymi w naszej szkole?

Zgodnie z art. 229 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1320 z późn. zm. - dalej kodeks pracy) badaniom wstępnym podlegają wszystkie osoby przyjmowane do pracy. Ustawodawca wprowadził od tej zasady trzy wyjątki wskazane w art. 229 § 1 pkt 11 i 12 kodeksu pracy. I tak, wstępnym badaniom lekarskim nie podlegają osoby:
• przyjmowane ponownie do pracy u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy z tym pracodawcą oraz
• przyjmowane do pracy u innego pracodawcy na dane stanowisko w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy, jeżeli posiadają aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie i pracodawca ten stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy, z wyłączeniem osób przyjmowanych do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych lub
• podejmujące dodatkowe, równoległe zatrudnienie u innego pracodawcy jeżeli pracownik ma pracować w takich samych warunkach jak w podstawowym miejscu zatrudnienia i legitymuje się aktualnymi badaniami wstępnymi przeprowadzonymi na podstawie skierowania wystawionego przez dotychczasowego pracodawcę.
Jeżeli warunki dodatkowego zatrudnienia są zgodne z ostatnim punktem nie trzeba kierować pracownika na badania wstępne.
Obowiązkiem pracodawcy jest porównanie warunków pracy na stanowisko odnośnie, którego było przeprowadzane badanie czynnikami ryzyka, które występują w nowym miejscu pracy. Należy pamiętać, że na tym samym stanowisku w dwóch różnych placówkach mogą wystąpić zupełnie inne czynniki ryzyka, np. związane z temperaturą, hałasem itp.
Trzeba zaznaczyć, że żaden przepis prawa nie zwalnia pracodawcy z obowiązku skierowania pracownika na badania sanitarno-epidemiologiczne przy nawiązaniu stosunku pracy.
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT