Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel uzyskał stopień nauczyciela mianowanego w sierpniu 2020 r. Do dnia 1 września 2022 nie rozpoczął awansu na stopień nauczyciela dyplomowanego. 12 września 2022 roku nauczyciel ten wyraził chęć odbywania stażu na stopień nauczyciela dyplomowanego według nowych zasad. W którym roku kończy staż?
Nauczycielom, którzy stopień nauczyciela mianowanego uzyskali według przepisów dotychczasowych, i do dnia 1 września 2022 r. nie rozpoczęli stażu na stopień nauczyciela dyplomowanego, okres pracy w szkole wymagany do uzyskania stopnia nauczyciela dyplomowanego (trwający 5 lat i 9 miesięcy od dnia nadania stopnia nauczyciela mianowanego) zostanie skrócony o 2 lata – jeżeli odbyli staż na stopień nauczyciela mianowanego w dotychczasowym wymiarze (2 lata o 9 miesięcy). Okres ten będzie wówczas trwał 3 lata i 9 miesięcy (od dnia nadania stopnia nauczyciela mianowanego). Warunkiem złożenia wniosku o podjęcie postępowania na stopień nauczyciela dyplomowanego jest uzyskanie co najmniej bardzo dobrej oceny pracy uzyskanej w ostatnim roku przed złożeniem wniosku o podjęciem postępowania kwalifikacyjnego. Do ww. okresów nie wlicza się okresów nieobecności nauczyciela w pracy trwającej nieprzerwanie dłużej niż 30 dni, z wyjątkiem okresów urlopu wypoczynkowego.
Nauczyciel uzyskał stopień nauczyciela mianowanego w 2020 r. Wymagany okres przepracowania w szkole co najmniej 3 lata i 9 miesięcy od dnia nadania stopnia nauczyciela mianowanego zakończy się w 2024 r., jeżeli nauczyciel przez ten czas był zatrudniony w szkole w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć zgodnie z wymaganymi kwalifikacjami. Po tym terminie nauczyciel może wystąpić z wnioskiem o podjęcie postępowania na stopień nauczyciela dyplomowanego. Warunkiem uprawniający do złożenia wniosku jest uzyskania co najmniej bardzo dobrej oceny pracy. Oceny dokonuje się za okres ostatnich 3 lat pracy przed dokonaniem tej oceny. Nauczyciel uzyskuje ocenę pracy w ostatnim roku przed złożeniem wniosku o podjęciem postępowania kwalifikacyjnego na stopień nauczyciela dyplomowanego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Witam, nauczyciel stażysta został zatrudniony 1.09. na zastępstwo do czasu powrotu nauczycielki z urlopu macierzyńskiego.Rozpoczął staż na nauczyciela kontraktowego. Mam pytanie - do kiedy musi pozostać w zatrudnieniu, żeby przystąpić do postępowania egzaminacyjnego.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi stażyście wydłuża się okres stażu o czas zwolnień lekarskich (18 dni)?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Mam problem z prawidłowym wyliczeniem przedłużenia stażu nauczycielowi mianowanemu w następującej sytuacji. Nauczycielka rozpoczęła staż na nauczyciela dyplomowanego w dniu 01.09.2014, który miał być zony w dniu 31.05.2017.
Z powodu zagrożonej ciąży od 27.08.2016. do 27.01.2017 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim. Od 28.01.2017 r. do 26.01.2018 r. przebywała na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim. Od 27.01.2018 r. do 23.03.2018 r przebywała na urlopie uzupełniającym (56 dni) Do pracy wróciła 24.03.2018 r. Proszę o wskazanie o ile wydłużyć jej staż, na jaki dzień będzie przypadał jego koniec? Czy jego wydłużenie rozpoczyna się z dniem 01.06.2018 r? Bardzo proszę o odpowiedź, gdyż mam wątpliwości czy dobrze wyliczyłam.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel z dniem 12 września 2017 roku otrzymał akt nadania stopnia nauczyciela kontraktowego. W związku z nowelizacją Karty Nauczyciela w 2019 roku może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego. Z jaką datą rozpoczęcia stażu powinien złożyć wniosek? Wymagane 2 lata od poprzedniego stopnia uzyska z dniem 12 września 2019 roku. Staż natomiast może rozpocząć nie później, niż do 14 dni od rozpoczęcia zajęć. Czy wniosek powinien zatem wskazywać datę rozpoczęcia stażu odpowiednio 13 września, nie później jednak niż do 14 września? Czy w roku szkolnym 2019/2020 można rozpocząć staż na mianowanie skoro w przepisach mowa, iż nauczyciel rozpoczyna staż 1 września, nie później jednak niż do 14 dni od rozpoczęcia zajęć? Uprzejmie proszę o wyjaśnienie tej zawiłości.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Akt nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego (szkoła podstawowa, publiczna). Co należy wpisać na akcie w miejscu "nazwa organu nadającego stopień awansu zawodowego nauczyciela" - czy zgodnie z art. 9b ust. 4 pkt 1 Karty Nauczyciela: dyrektora szkoły czyli Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr..., czy samą nazwę szkoły czyli Szkoła Podstawowa Nr…? A jeśli dyrektora, to czy należy odcisnąć pieczęć urzędową? W ustawie o barwach i hymnie RP oraz pieczęciach państwowych w art. 2a pkt 12 wymieniona jest szkoła publiczna (dyrektora szkoły jako organu nie wymieniono), natomiast w art. 16c ust. 3 tejże ustawy jest napisane, że pieczęci używają podmioty, o których mowa w art. 2a. Jak zatem w świetle obowiązującego prawa należy postąpić?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe