Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel zatrudniony przez mianowanie w szkole podstawowej otrzymał urlop bezpłatny od 7 września 2015 do 31 stycznia 2016. Od 1 lutego nadal chce kontynuować urlop bezpłatny. Czy powinien on być udzielony do 31 sierpnia 2016r. gdyż nauczyciel nie świadcząc pracy nie uzyskał prawa do urlopu wypoczynkowego z dniem 1 stycznia 2016? Udzielenie urlopu bezpłatnego do końca czerwca spowoduje, że skorzysta z urlopu, do którego nie nabył prawa?
Zgodnie z art. 68 ust. 1 zdanie drugie Karty Nauczyciela, nauczyciel może otrzymać urlop płatny lub bezpłatny dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych, a bezpłatny z innych ważnych przyczyn.
§ 12. 2 Rozporządzenia MEN z dnia 19.12.2000 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania nauczycielom urlopów dla dalszego kształcenia się, dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych i z innych ważnych przyczyn (...), stanowi, że urlop, o którym mowa w ust. 1 (m.in. bezpłatny), udzielany jest przez dyrektora na umotywowany wniosek nauczyciela na czas określony, pod warunkiem że nie spowoduje to zakłócenia toku pracy szkoły.
Dyrektor szkoły nie jest zobowiązany do udzielenia nauczycielowi urlopu bezpłatnego. Przepisy powyższe mówią o możliwości udzielenia takiego urlopu a nie obowiązku. Z uwagi na to, że w szkole feryjnej urlop wypoczynkowy przysługuje w wymiarze i w czasie trwania ferii zimowych i letnich, udzielenie urlopu bezpłatnego do końca czerwca wiązałoby się z koniecznością zapłaty wynagrodzenia urlopowego za wakacje. Nie ma bowiem możliwości nie udzielenia urlopu w tym okresie - nauczycielowi urlop w tym czasie przysługuje z mocy prawa. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem w opisanej sytuacji jest brak zgody dyrektora szkoły na urlop bezpłatny w terminie do końca czerwca. Jeżeli dyrektor wyraża zgodę na urlop bezpłatny, powinien udzielić go do 31 sierpnia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Poproszę o aktualny wzór obowiązującego świadectwa pracy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pedagog w naszej szkole jest zatrudniony na 10/20 (umowa na czas nieokreślony). Łącznie pracuje etat, gdyż dochodzą mu godziny zajęć korekcyjno - kompensacyjnych (9/18) - aneks do umowy o pracę. Nauczyciel ten uzyskał stopień nauczyciela mianowanego. Czy taka sytuacja umożliwia przekształcenie umowy o pracę w stosunek pracy na podstawie mianowania? Czy różne wymiary etatu uniemożliwiają takie przekształcenie? Jak rozwiązać ten problem? Podobnie wygląda sytuacja z nauczycielem bibliotekarzem, który etat uzyskuje poprzez pół etatu opiekuna świetlicy.
- Nauczyciel pełniący funkcję kierownika szkolenia praktycznego wypracował pewną ilość godzin ponadwymiarowych w ramach projektu unijnego, otrzymał za nie wynagrodzenie z tego projektu.
Jeśli wykorzysta część urlopu w lipcu, a po kilku dniach pracy część urlopu w sierpniu, czy do podstawy wyliczenia wynagrodzenia urlopowego powinno się wziąć pod uwagę średnią ilość godzin odpowiednio dla lipca dzieląc ilość zrealizowanych godzin przez 10 miesięcy roku szkolnego, a dla sierpnia (tę samą ilość godzin) przez 11 miesięcy roku szkolnego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wyjaśnienie w poniższej sprawie: Jedna z pracownic zatrudniona w bursie od 2009 roku, legitymująca się jeszcze w czerwcu 2017r. 10-letnim stażem pracy (na podstawie dostarczonych świadectw pracy), w czerwcu 2017r. dostarczyła dwa zeznania świadków potwierdzające jej prace w gospodarstwie rolnym rodziców (ze wskazaniem pewnych okresów tej pracy od 16 roku życia, który ukończyła w 1993r.). Zeznania potwierdzone przez Wójta gminy, opatrzone datą 09.06.2017r. Zgodnie z ustawą z dnia 20 lipca 1990r. o wliczaniu okresów pracy w gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy, po zweryfikowaniu okresów pracy w gospodarstwie wykazanych w zeznaniach świadków z świadectwami pracy i edukacją tej pracownicy od 16 r.ż do ukończenia szkoły, postanowiono o zaliczeniu pewnych okresów pracy w gospodarstwie rolnym rodziców do pracowniczego stażu pracy. W związku z tym na dzień 30 czerwca 2017r. pracownica legitymuje się 21-letnim stażem pracy. Zatem od miesiąca lipca 2017 roku pracownicy będzie wypłacany dodatek stażowy w wysokości 20%. Nasuwa się pytanie: czy pracownicy należy wypłacić nagrodę jubileuszową za 20 lat pracy, czy też nie w świetle opisanej sytuacji. Jeśli tak, to w oparciu o jaki przepis? Ponadto czy pracownica ta może także rościć sobie prawo do wypłaty wyrównania dodatku stażowego. Zwracam uwagę, iż dokumenty wskazujące na pracę w gospodarstwie rolnym rodziców przedłożyła w czerwcu br. opatrzone datą 09.06.2017r.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony w Zespole Szkolno-Przedszkolnym - na zastępstwo w placówce nieferyjnej (przedszkolu) od 04.11.2019 r. wykorzystuje urlop proporcjonalnie za 2019 rok 35 dni/12*2 m-ce 6 dni.
Od 1 stycznia 2020 nauczyciel przechodzi do świetlicy czyli zmiana na placówkę feryjną od 27.01.2020 rozpoczynają się ferie. A z tego co wiadomo na dzień dzisiejszy ten sam nauczyciel od 10.02.2020 r. przechodzi ponownie do przedszkola.
Co z urlopem takiego nauczyciela? Umowa na tę chwilę jest do 31.08.2020 r., ale powinna być kolejna.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe