Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Opisana sytuacja nie zostala uregulowana w przepisach prawa (ani oświatowego ani ogólnego prawa pracy). Pomocne w tej kwestii może być stanowisko Ministerstwa Edukacji...

PORADA PRAWNA

Nauczycielka przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia od 2 września 2014 r. do 01.09.2015 r. w dniu 14 maja 2015 r. urodziła dziecko. Jakie decyzje powinien podjąć dyrektor w związku z zaistniałą sytuacją?

Opisana sytuacja nie zostala uregulowana w przepisach prawa (ani oświatowego ani ogólnego prawa pracy). Pomocne w tej kwestii może być stanowisko Ministerstwa Edukacji Narodowej z 7 grudnia 2009 r. w sprawie udzielania urlopu macierzyńskiego nauczycielce przebywającej na urlopie zdrowotnym,  opublikowane w „Rzeczpospolitej” w dniu 17.12.2009 r.:

Departament Strategii Ministerstwa Edukacji Narodowej wyraża następującą opinię:
zgodnie z art. 73 ust. 1, ust 8 i ust. 10 ustawy – Karta Nauczyciela, dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia, nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku. Nauczycielowi można udzielić kolejnego urlopu dla poratowania zdrowia nie wcześniej niż po upływie roku od dnia zakończenia poprzedniego urlopu.
O potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zalecanego leczenia, orzeka lekarz ubezpieczenia zdrowotnego leczący nauczyciela.
Urlop macierzyński jest odrębnym uprawnieniem pracownika związanym z rodzicielstwem, przysługuje nauczycielowi na podstawie art. 180 Kodeksu pracy. Termin urlopu macierzyńskiego jest ściśle określony, i może być udzielony na co najmniej 2 tygodnie przed przewidywaną datą porodu bądź po porodzie w całości lub części niewykorzystanej przed porodem.
Pracownica po wykorzystaniu co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, może zrezygnować z pozostałej jego części. W tym przypadku jednak, do złożonego pisemnego wniosku w sprawie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego musi dołączyć zaświadczenie pracodawcy zatrudniającego pracownika-ojca wychowującego dziecko potwierdzające termin rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego przez pracownika.
Podsumowując, w świetle wyżej przytoczonych przepisów Departament Strategii wyraża opinię, iż w przypadku nauczyciela który w trakcie urlopu zdrowotnego przechodzi na urlop macierzyński, urlop zdrowotny powinien być automatycznie zakończony.
Jednocześnie pragniemy podkreślić, iż Ministerstwo Edukacji Narodowej nie posiada kompetencji w zakresie interpretacji przepisów prawa w związku z czym wydawane opinie nie są wiążące.
Ministerstwo Edukacji Narodowej 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT