Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne  Art. 9c ust 5 i 5a wskazuje jakie mogą być przerwy wydłużające okres stażu. I tak: • W przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu  pozostawania w stanie...

PORADA PRAWNA

Nauczycielka przebywa na zwolnieniu lekarskim od 2 września 2020 r. Na początku kwietnia ma przewidywany termin porodu. Jest też w trakcie robienia awansu zawodowego. Jaki okres może przebywać na zwolnieniu i macierzyńskim ,żeby nie musiała zaczynać od nowa awansu zawodowego? Jest zatrudniona na pełnym etacie z Kodeksu Pracy. Jeżeli wróciła by na 1/2 etatu w czasie trwania urlopu rodzicielskiego rocznego to do kiedy miała by urlop i do kiedy pracowała by na 1/2 etatu oraz kiedy może wykorzystać urlop wypoczynkowy?

 Art. 9c ust 5 i 5a wskazuje jakie mogą być przerwy wydłużające okres stażu. I tak:
• W przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu
 pozostawania w stanie nieczynnym,
 czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,
 zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy lub
 urlopu innego niż urlop wypoczynkowy i urlopy związane z rodzicielstwem,
trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności,


W przypadku nieobecności dłuższej niż rok nauczyciel jest obowiązany do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze,
Jeżeli nieobecność nauczyciela w pracy spowodowana była urlopem macierzyńskim, urlopem na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowym urlopem macierzyńskim, dodatkowym urlopem na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopem rodzicielskim lub urlopem ojcowskim, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności,


Łączny czas nieprzerwanej nieobecności w pracy z przyczyn, o których mowa powyżej nie może być dłuższy niż rok i 6 miesięcy. Jeżeli nieobecność jest dłuższa, wówczas nauczyciel zobowiązany jest do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze.
Co do urlopu rodzicielskiego, to przysługuje on zarówno matce, jak i ojcu. Jego długość przy urodzeniu jednego dziecka wynosi 32 tygodnie. Może być wykorzystywany jednocześnie przez oboje rodziców, przy czym łączny czas trwania zwolnienia nie może przekroczyć tych 32 tygodni.

Urlop rodzicielski jest udzielany jednorazowo albo maksymalnie w czterech częściach nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia. Żadna z części nie może być krótsza niż 8 tygodni. Tylko pierwsza część urlopu rodzicielskiego może być krótsza, ale tylko do 6 tygodni i musi przypadać bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.
Pracownik korzystający z urlopu rodzicielskiego może wykonywać pracę u swojego pracodawcy w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. Urlop rodzicielski udzielany jest stosownie do wniosku osoby uprawnionej. Jeżeli nauczycielka złoży wniosek o roczny urlop to tak powinien on być udzielony. Urlop wypoczynkowy wykorzysta po powrocie z urlopów związanych z macierzyństwem.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT