Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zgodnie z art. 64 ust. 2a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2215 z późn. zm. - dalej Karta Nauczyciela) wicedyrektorowi szkoły...

PORADA PRAWNA

10 sierpnia 2020 Kadry

Proszę o interpretację przepisów: ile dni urlopu należy się dyrektorowi szkoły, który pełni funkcję do 31 sierpnia, od 1 września pracuje jako nauczyciel?

Zgodnie z art. 64 ust. 2a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2215 z późn. zm. - dalej Karta Nauczyciela) wicedyrektorowi szkoły przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów. Stosownie do art. 163 ust. 1 i 1a ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1320 z późn. zm. - dalej kodeks pracy) plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy placówki. Plan urlopów nie obejmuje urlopu na żądanie, o którym mowa się części urlopu udzielanego pracownikowi zgodnie z art. 1672 kodeksu pracy.
Z kolei stosownie do art. 64 ust. 5a i 5b Karty Nauczyciela dyrektor, wicedyrektor, których kadencje kończą się w trakcie roku kalendarzowego mają prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego na stanowisku funkcyjnym.
Wicedyrektorowi, który kończy sprawowanie funkcji 31 sierpnia, będą przysługiwały 24 dni urlopu za 2020 r. (8/12 roku kalendarzowego x 35 dni urlopu za cały rok = w zaokrągleniu 24 dni).
Zgodnie z ogólną zasadą wskazaną w art. 153 § 2 ustawy kodeks pracy prawo do kolejnego urlopu, już jako nauczyciel, który nie sprawuje funkcji kierowniczej, nabędzie 1 stycznia kolejnego roku – w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i wakacji.
Co ciekawe, można spotkać się z taką interpretacją przepisów, która mówi o tym, że skoro osoba sprawująca w szkole funkcję kierownicza nabywa prawo do urlopu na ogólnych zasadach, t.j. 1 stycznia danego roku kalendarzowego, to ma prawo do wykorzystania urlopu np. już na początku roku i to w pełnym wymiarze 35 dni (oczywiście zgodnie z planem urlopów obowiązującym w placówce). Interpretacja ta ma rację bytu, zwłaszcza w sytuacji, gdy kadencja osoby funkcyjnej ustaje nagle, np. w drodze odwołania na podstawie obowiązujących przepisów.
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT