Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W szkole którą kieruję zatrudniona jest na czas nieokreślony nauczycielka przedmiotów zawodowych - nauczyciel kontraktowy. Nauczyciel ten zatrudniony był najpierw od 1.09.2011-31.08.2012 na czas określony w wymiarze 0,5 etatu, następnie od 1.09.2012 do 31.08.2013r. na czas określony na cały etat, kolejna umowa od dnia 2.09.2013 została zawarta na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy. Od maja 2014r. nauczycielka przebywała na długotrwałym zwolnieniu lekarskim związanym z ciążą, od 1 grudnia 2014r. do 19.04.2015r. został udzielony urlop macierzyński (20 tygodni) od dnia 20.04.2015r. do 31.05.2015r. został udzielony dodatkowy urlop macierzyński (6 tygodni) od 1.06.2015r. do 29.11.2015 roku udzielony został urlop rodzicielski (26 tygodni. Od 30.11.2015 do 20 marca 2016r. udzielony został urlop uzupełniający (42 dni za 2014r, 7 dni za 2015r, 49 dni za 2015r). Od 21 marca 2016r. do chwili obecnej nauczycielka przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim (prawdopodobnie z uwagi na kolejną ciążę). Fizycznie nauczycielki nie ma w szkole od dwóch lat. W tym czasie na zastępstwo został zatrudniony nauczyciel dyplomowany, który okazał się bardzo dobrym pracownikiem cenionym przez uczniów oraz podniosła się jakość pracy szkoły z uwagi na znaczny wzrost zdawalności egzaminów zawodowych. Chciałabym nadmienić, że nauczycielka przebywająca obecnie na zwolnieniu lekarskim nie realizowała podstawy programowej i w momencie wykrycia tego faktu przez dyrektora szkoły w maju 2014r. poszła na zwolnienie lekarskie. W tej chwili w kierunku kształcenia który ta Pani reprezentuje mam zatrudnionych dwóch pełnoetatowych nauczycieli: dyplomowanego i mianowanego. Z nowego arkusza organizacyjnego wynika, że dla tej nieobecnej w tej chwili Pani będę miała 0,5 etatu albo i mniej. Jakie mam możliwości dotyczące przekształcenia jej dotychczasowej umowy o pracę na umowę na niepełny wymiar czasu lub na rozwiązanie umowy o pracę w ruchu służbowym, który kończy się 30 maja?
Za zgodą nauczycielki - w trybie tzw. porozumienia zmieniającego lub aneksu do umowy, zawartego w formie pisemnej, można zmienić jej wymiar zatrudnienia (art. 29 § 4 w zw. z art. 11 KP). Ewentualne wypowiedzenie stosunku pracy dokonane na podstawie art. 27 ust. 1 KN ze względu na częste nieobecności dezorganizujące pracę szkoły i nieprawidłowe wywiązywanie się z obowiązków zawodowych, albo wypowiedzenie zmieniające z art. 42 KP obniżające wymiar etatu i wynagrodzenia będą skuteczne, ale wadliwe, jeżeli nauczycielka faktycznie jest w ciąży, ponieważ jej stosunek pracy jest chroniony przed rozwiązaniem i pogorszeniem warunków pracy na podstawie art. 177 § 1 KP. Na marginesie należy wskazać, że jeśli nie doszło do zmniejszenia liczby godzin przedmiotów nauczanych przez nauczycielkę, brak podstaw do dokonania wypowiedzenia w trybie art. 20 ust. 1 pkt 2 KN. Zresztą również i w tym przypadku nauczycielka korzystałaby z ochrony z art. 177 § 1 KP. Wadliwe rozwiązanie stosunku pracy może skutkować odwołaniem nauczycielki do sądu pracy (art. 264 KP). Gdyby domagała się uznania wypowiedzenia za bezskuteczne albo przywrócenia do pracy, jednocześnie będzie uprawniona do domagania się wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy (art. 45 i art. 47 KP).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy za stałe godziny ponadwymiarowe niezrealizowane że względu na zwolnienie lekarskie lub urlop należy się wynagrodzenie? Czy trzeba wypłacić tylko za zrealizowane?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- nauczycielka we wrześniu 2023r skończyła 60 lat . W kwietniu 2024 dowiedziała się że jeśli nie przeszła na emeryturę to jest zwolniona od podatku dochodowego. Napisała oświadczenie i od kwietnia podatek nie był potrącany. Czy należy się nauczycielce wyrównanie od września2023r. do marca 2024r.?
Ta sama nauczycielka w sierpniu rozwiązała stosunek pracy i przeszła na emeryturę , ale od września 2024r została ponownie zatrudniona. Pytanie. Czy zatrudnienie emeryta (nauczyciela ) nie zwalnia już z nie naliczania podatku dochodowego? I czy zdrowotny musi być potrącany?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W jakim terminie nauczyciel po zakończeniu urlopu dla poratowania zdrowia musi wykonać badania kontrolne, jeżeli urlop ten kończy się 30 czerwca br.? Kiedy dyrektor powinien wydać skierowanie na badania? Czy nauczyciel musi wykonać badania przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Uśrednianie etatu nauczyciela. Nauczyciel biblioteki będzie miał w roku szkolnym zapewnione 27 godz. tyg. (pensum 30), ile w tej sytuacji godzin powinien przepracować tygodniowo w świetlicy szkolnej (pensum 26), żeby zachować pełen etat (bez godzin ponadwymiarowych) i jakie będzie jego pensum uśrednione?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony na czas nieokreślony z Karty Nauczyciela otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę (z powodów organizacyjnych szkoły). Czy należy się odprawa? Jeśli tak, to w jakiej wysokości? Jaka jest podstawa prawna?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe