Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zgodnie z zapisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 maja 2018 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U. z 2018 r., poz. 936 z późn. zm.) zarówno...

PORADA PRAWNA

05 sierpnia 2020 Kadry

Czy chcąc przekształcić stanowisko pracy z sekretarza szkoły na sekretarkę muszę wysłać do uzgodnienia tę propozycję do reprezentatywnych związków zawodowych? W aneksie do regulaminu wynagradzania znajduje się informacja o wykazie stanowisk w naszej szkole.

Zgodnie z zapisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 maja 2018 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U. z 2018 r., poz. 936 z późn. zm.) zarówno stanowisko sekretarza szkoły, jak i sekretarki są stanowiskami zakwalifikowanymi jako stanowiska pomocnicze i obsługi. Różni je tylko kategoria zaszeregowania. Pewne jest to, że są to dwa różne stanowiska pracy i zmian w tym zakresie można dokonać za porozumieniem stron (obu) albo w drodze wypowiedzenia zmieniającego, tym bardziej że stanowisko sekretarki podlega IV grupie zaszeregowania, a sekretarza szkoły – XII.
Co do konsultacji z organizacjami związkowymi, to zgodnie z art. 42 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1320 – dalej Kodeks pracy) przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy. Dotyczy to w szczególności konsultacji wypowiedzenia z organizacjami związkowymi w oparciu o art. 38 Kodeksu pracy. Wypowiedzenie musi być uzasadnione merytorycznie. Co ważne, jeżeli związek zawodowy zgłosi swoje umotywowane zastrzeżenia, uznając tym samym wypowiedzenie zmieniające za nieuzasadnione, pracodawca nie jest związany jego opinią. Przeprowadzenie konsultacji wypowiedzenia zmieniającego jest konieczne. Braki w tym zakresie uznawane są za naruszenie wymagań formalnych dokonania wypowiedzenia zmieniającego i uzasadnia odwołanie się pracownika do sądu pracy.

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT