Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne W salach nie powinny być instalowane kamery, a jeśli korzystanie z nich jest niezbędne w celu zapewnienia bezpieczeństwa uczniów i pracowników lub ochrony mienia (nie wynika...

PORADA PRAWNA

16 listopada 2023 Prawo oświatowe

Czy nauczyciel może odmówić pracy w sali z monitoringiem, z którego bieżący, stały podgląd wyświetla się na portierni szkolnej? Obraz jest wyświetlany bez wygaszania, czyli w sposób ciągły. Stały podgląd do sali mają w tej sytuacji pracownicy obsługi, rodzice uczniów i uczniowie przychodzący do woźnych w różnych sprawach.

W salach nie powinny być instalowane kamery, a jeśli korzystanie z nich jest niezbędne w celu zapewnienia bezpieczeństwa uczniów i pracowników lub ochrony mienia (nie wynika to z treści pytania) to muszą być stosowane techniki uniemożliwiające rozpoznanie przebywających w tych pomieszczeniach osób, których szkoła jednak nie stosuje – art. 108a ust. 1 i 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r., poz. 900). Nauczyciel ma prawo odmówić prowadzenia zajęć w sali z monitoringiem z powodu nieprawidłowości dotyczących ochrony jego danych osobowych. W takiej sytuacji bez zgody nauczyciela nie można przetwarzać jego wizerunku, a skoro kamera nie jest wyłączana to nauczycielowi należy przydzielić inną salę.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe

Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT