Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Plany nadzoru pedagogicznego 2021/2022
- Wzory dokumentów kontrolnych 2021/2022
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego 2020/2021
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczycielowi, który wrócił po urlopie rodzicielskim należy się wypłata wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe podczas odbywania zaległego urlopu wypoczynkowego? Jeśli tak, to z jakiego okresu powinno być naliczone to wynagrodzenie, jeśli nauczycielka od września 2013r. już będąc w ciąży, pracowała na pełnym etacie i miała nadgodziny, w październiku i listopadzie również, ale w tych miesiącach była już kilka razy na zwolnieniu lekarskim. Z końcem listopada poszła już całkowicie na zwolnienie lekarskie, do momentu rozwiązania. Po urlopie macierzyński i po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego, przeszła na urlop rodzicielski płatny w wymiarze 60% z ZUS. A od września wróciła do pracy na pół etatu, kontynuując pobieranie zasiłku z ZUS w wymiarze 30%. Nie mając prawie żadnych nadgodzin. Po zakończeniu urlopu rodzicielskiego 4.01.2015r. poszła na zaległy urlop, którego nie wykorzystała w całości w 2014r. Urlop trwał nieprzerwanie 8 tygodni. W trakcie urlopu miała wypłacaną pensję zasadniczą. Urlop zakończył się 1.03.2015r. Czy należy się wypłata wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe podczas urlopu zaległego, gdyż od 01.09.2014r. do 4.01.2015r. była jeszcze na urlopie rodzicielskim? Jeśli tak, to z jakiego okresu powinno być to wynagrodzenie wyliczone? Oraz czy mogła pójść na zaległy urlop w czasie ferii zimowych?
Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy (w tym również za zaległy urlop) wypłaca się zgodnie z zasadami określonymi w Rozporządzeniu MEN z dnia 26.06.2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli.
W wynagrodzeniu tym uwzględnia się:
1) wynagrodzenie zasadnicze,
2) dodatki: za wysługę lat, motywacyjny, funkcyjny oraz za warunki pracy,
3) wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw,
4) dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej,
5) odrębne wynagrodzenie za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze wykonywane w dniu wolnym od pracy,
6) wynagrodzenie za pracę w święto,
7) dodatek za uciążliwość pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak obliczyć wysokość sześciomiesięcznego wynagrodzenia nauczycielowi przechodzącemu w stan nieczynny, jeśli w roku poprzedzającym wypowiedzenie(art.20) pracował w niepełnym wymiarze godzin (1/16 etatu)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownikowi samorządowemu, który pracuje na 0,5 etatu w placówce dodatkowej należy się nagroda jubileuszowa? Jeżeli tak to z zakończonych okresów pracy wychodzi mu 27 lat 11 m-cy i 16 dni co oznaczałoby niewypłacenie mu nagrody jubileuszowej w terminie. Nadmieniam, że w dodatkowej placówce (czyli u mnie) jego umowa zaczyna się od 1.09.2011 r. Jako dyrektor w tej placówce zaczęłam pracę w 2013 r. i po przeanalizowaniu jego dokumentów, pracownikowi nigdy nie była wypłacana nagroda jubileuszowa. Czy może żądać odsetek, jeżeli mu się należy nagroda? Czy zgodnie z art. 291 &1 K.P. nagroda po 3 latach ulega przedawnieniu. Co oznaczałoby, że 20 lecie by mu się przedawniło a zostaje tylko 25- lecie zgodnie z moimi wyliczeniami i przedłożonymi dokumentami, które są w teczce. JAK MOGĘ TO PRAWNIE WYJAŚNIĆ I ODPISAĆ PRACOWNIKOWI?
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony na czas nieokreślony w wymiarze 10 godz na zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze otrzymał 3 - miesięczne wypowiedzenie umowy o pracę na podstawie art. 27 KN (ukończenie przez uczennicę 25lat). Czy nauczycielowi należy się odprawa w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę?
- Czy nauczyciel może odmówić przyjęcia nagrody jubileuszowej. jakie powinno być sporządzone pismo w tej sprawie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jakie należy podać paragrafy KN lub KP przy rozwiązaniu umowy w przypadku gdy nauczyciel nie wyraził zgody na zmianę warunków pracy i płacy przez nauczyciela mianowanego, co wiąże się z rozwiązaniem umowy o pracę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe