Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Rada rodziców nie może posiadać własnego numeru NIP. Rada rodziców, która reprezentuje ogół rodziców uczniów, jest wyłącznie wewnętrznym organem w systemie oświaty i...

PORADA PRAWNA

16 listopada 2023 Inne

Czy rada rodziców Młodzieżowego Domu Kultury (placówka oświatowo-wychowawcza) powinna posiadać numer NIP?

Rada rodziców nie może posiadać własnego numeru NIP. Rada rodziców, która reprezentuje ogół rodziców uczniów, jest wyłącznie wewnętrznym organem w systemie oświaty i nie jest samodzielną, odrębną od placówki jednostką organizacyjną. W konsekwencji nie może samodzielnie występować w obrocie prawnym, z powodu braku osobowości prawnej, zgodnie z art. 83 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r., poz. 900; pismo Izby Skarbowej w Poznaniu z 25.06.2008 r., ILPB3/423-198/08-2/MM).

Rada rodziców jako organ szkoły nie może być podatnikiem podatku VAT w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2023 r., poz. 1570). Ponieważ rada rodziców nie jest podatnikiem, podmiotem gospodarczym, ani podmiotem odrębnym od placówki, nie podlega obowiązkowi ewidencyjnemu oraz nie ma podstawy prawnej do nadania jej numeru identyfikacji podatkowej (NIP) odrębnego od placówki według ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2022 r., poz. 250).

Taki pogląd potwierdził m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 25 maja 2010 r., ILPP1/443-232/10-5/BD oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 26 sierpnia 2014 r., IBPP1/443-530/14/ES.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe

Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT