Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Pytanie jest niejasne, ponieważ nie wiadomo jak należy rozumieć zagadnienie „ile w tym dniu powinno się wpisać” godzin. Niestety nie sprecyzowano, jakiego zagadnienia...

PORADA PRAWNA

22 lutego 2021 Kadry

Dyrektor szkoły ma pensum 4 godziny. Realizuje 5 godzin języka polskiego (wt.1h, śr.1h,czw.1h,pt.2h) w cztery dni w tygodniu. Poniedziałek ma bez lekcji. We wtorek był na zwolnieniu lekarskim, ile w w tym dniu powinno mu się wpisać np. nauczycielowi z pensum 18h:5 dni= 3,6 a w tym przypadku 4:4 dni pracy=1h ?

Pytanie jest niejasne, ponieważ nie wiadomo jak należy rozumieć zagadnienie „ile w tym dniu powinno się wpisać” godzin. Niestety nie sprecyzowano, jakiego zagadnienia miałoby dotyczyć takie „wpisanie”. Jeśli chodzi o ewidencjonowanie godzin nieobecności w pracy w jednym dniu zwolnienia lekarskiego to w indywidualnej ewidencji czasu pracy należy wpisać cały dzień nieobecności, a nie tylko nieobecność w czasie zaplanowanej godziny zajęć z uczniami – § 6 pkt 1 lit. a rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej (Dz.U. z 2018 r., poz. 2369). W dzienniku lekcyjnym nie dokonuje się żadnych wpisów dotyczących tego, że z powodu nieobecności nauczyciel (dyrektor) nie poprowadził jedynej zaplanowanej godziny zajęć, ponieważ w dzienniku nauczyciel odnotowuje tylko zrealizowane zajęcia, zgodnie z § 8 ust. 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz.U. z 2017 r., poz. 1646 ze zm.).
W przypadku, gdy pytanie dotyczy ustalania, czy w tygodniu, w którym wystąpiła nieobecność, nauczyciel zrealizował godziny ponadwymiarowe, konieczne jest zapoznanie się z treścią uchwały konkretnego organu prowadzącego, podjętej na podstawie art. 30 ust. 6 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm. Ponieważ w ogóle nie przytoczono jej treści, w tym zakresie udzielenie jednoznacznej odpowiedzi jest niemożliwe. Zagadnienia obliczania wymiaru przepracowanych godzin ponadwymiarowych nie reguluje pragmatyka służbowa tylko organ prowadzący. Można jedynie przykładowo wskazać, że o ile organ prowadzący uchwalił, że za jeden dzień nieobecności w pracy odlicza się 1/5 wymiaru pensum (dyrektor pracuje 5 dni w tygodniu nawet, gdy zajęcia ma zaplanowane tylko na 4 dni) to wówczas dyrektor miałby do zrealizowania w ramach pensum dziennie 0,8 godzin (0,8 * 5 dni = 4 godziny), a więc za jeden dzień nieobecności również należałoby odjąć 0,8 godziny, niezależnie od treści planu zajęć. Należałoby również zweryfikować zasady zaokrąglania niepełnych godzin w uchwale organu prowadzącego, ponieważ bez tej informacji nadal nie wiadomo, czy w związku ze zrealizowaniem 4 godzin od środy do piątku dyrektor wypracował godzinę ponadwymiarową, skoro z uwagi na nieobecność według matematycznego wyliczenia w ramach pensum powinien przez resztę tygodnia przepracować 3,2 godziny. 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT