Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel dyplomowany na swój wniosek przenosi się na mocy art. 18 KN do pracy w innej szkole. Co z jego legitymacją służbową? Przepisy rozporządzenia mówią, iż legitymację nauczyciel zwraca w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Przeniesienie nie pociąga za sobą ustania (wygaśnięcia) stosunku pracy nauczyciela z dotychczasowym pracodawcą. Co więc z legitymacją na której istnieje przynależność nauczyciela do naszej szkoły? Powinien ją zwrócić, a w nowej szkole wystąpić o nową?
Legitymacja służbowa nauczyciela potwierdza zatrudnienie na stanowisku nauczyciela.Wydaje ją dyrektor szkoły w terminie 30 dni od dnia złożenia przez nauczyciela wniosku o jej wystawienie.Legitymację wystawia się na: 1) okres trzech lat, nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania lub umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, z tym że w trzecim roku, licząc od roku jej wystawienia,legitymacja jest ważna do końca lutego; 2) czas trwania stosunku pracy, nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracęzawartej na czas określony. Dyrektor szkoły wydaje nową legitymację w przypadku: 1) utraty dotychczasowej legitymacji; 2) zmiany imienia lub nazwiska nauczyciela bądź zmiany nazwy pracodawcy; 3) uszkodzenia lub zniszczenia uniemożliwiającego identyfikację nauczyciela; 4) upływu terminu ważności legitymacji. W przypadkach, o których mowa wyżej, dyrektor szkoły stwierdza nieważność dotychczasowej legitymacji poprzez jej przecięcie. Z zapisów rozporządzenia wynika, że nowy pracodawca wydając nową legitymację stwierdza nieważność nieaktualnej.
Podstawa prawna: 1. Karta Nauczyciela ustaw a dnia 26.01.1982 r. (ze zm.), w szczególności art. 11a; 2. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 29 września 2006 r. w sprawie wzoru oraz trybu wystawiania legitymacji służbowej nauczyciela.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel przedszkola ma etat 25 godzin i jedna stałą nadliczbową ogółem 26 godzin w tygodniu. Jeśli z różnych przyczyn nie wypracuje 26 godzin w tygodniu, tylko mnie (choroba, dni wolne) to czy należy mu liczyć tą jedną stałą nadliczbową godzinę do wypłaty.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jak należy udokumentować pracę nauczyciela z dzieckiem posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego w przedszkolu niepublicznym?
Nauczyciel 1/4 czasu poświęca na pracę z grupą, a 3/4 jako nauczyciel wspomagający dziecko.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy można zupełnie zmienić statut szkoły, całą jego treść?
- Czy nauczyciel zatrudniony w dwóch szkołach, w jednej na pełnym etacie, w drugiej - na 2/18, ma prawo do świadczeń socjalnych każdej z nich? Czy zarządzeniem wójta można wprowadzić regulację, że nauczyciele zatrudnieni w szkołach na terenie gminy nie mogą mieć więcej jak 1,5 etatu (są przypadki, że mają po 34 godz., a inni tracą pracę z powodu likwidacji placówki)?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy doradztwo zawodowe w klasie VII należy dokumentować w dzienniku zajęć obowiązkowych, czy w dzienniku zajęć dodatkowych?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe